Podezírali Carnajeva z vraždy, policie ho nevyslechla

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 7. 2013 16:08
Policie možná mohla teroru v Bostonu zabránit, spekuluje tisk o Tamerlanu Carnajevovi
Tamerlan Carnajev.
Tamerlan Carnajev. | Foto: Reuters

Boston - Nebýt pasivity bostonské policie, nemuselo k teroristickým útokům v cíli tamního maratonu dojít, napsal deník The New York Times.

Upozornil na nezvyklé vyšetřování trojnásobné vraždy ze září 2011.

Nashromážděné důkazy, respektive výpovědi svědků, totiž s činem spojovaly Tamerlana Carnajeva, staršího z dvojice údajných atentátníků.

Častý host Tamerlan

Prestižní americký list konkrétně zmiňuje likvidaci 25letého Brendana Messe, 31letého Erika Weissmana a 37letého Raphaela Tekena.

Trojice byla nalezena v Messově domě s proříznutými hrdly. Vrah či vrazi těla srovnali vedle sebe a posypali marihuanou. Vyšetřování ukázalo, že dům byl centrem sítě dealerů drog. Dospěli proto k závěru, že šlo o vyřizování účtů.

Teror v Bostonu obrazem:

Svědci a příbuzní ale americkým novinářům vykreslili jinou verzi.

Shodují se, že když chtěli policisté vědět, s kým se Brendan Mess stýkal, řekli jim o Carnajevovi, který měl být dokonce jedním z jeho nejbližších kamarádů.

"Policie chtěla znát okruh všech známých a já jim o Tamerlanovi řekl, stejně jako tři další svědci," cituje deník nejmenovaného přítele jedné z obětí.

Vyšetřovatelé ovšem Čečence nekontaktovali, přestože mohl být - pokud ne rovnou jedním z podezřelých - důležitým svědkem.

Nepřišel na pohřeb, policii to nebylo divné

Když se neobjevil na pohřbu, dalším z party kolem oběti to bylo podezřelé a znovu se obrátili na policii. Ta se tím ale nezabývala. Detektivové se neobjevili ani v restauraci či posilovně, kam spolu oba mladíci chodili.

Podle majitele tělocvičny i manželky Tamerlana Carnajeva byl po smrti svého blízkého přítele terorista podezřele klidný.

Zda byl islámský radikál do vraždy nějak zapojen, už nepoví, zemřel krátce po útoku při přestřelce se strážci zákona.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy