Útočník z Bostonu se zotavuje. Už chodí, říká matka

Jana Černá
31. 5. 2013 12:50
Zubejda Carnajevová se svým synem hovořila po měsíci a půl. Telefonovala z Dagestánu

Džochar Carnajev (vpravo) s přáteli.
Džochar Carnajev (vpravo) s přáteli. | Foto: Reuters

Machačkala (Rusko) - Atentátník z bostonského maratonu se ve vězeňské nemocnici postupně zotavuje. Jeho stav se zlepšil natolik, že už může chodit, říká jeho matka.

Devatenáctiletý Džochar Carnajev byl vážně zraněn 19. dubna během velké policejní akce na bostonském předměstí Watertown. Podle obvinění měl čtyři dny předtím se svým starším bratrem Tamerlanem odpálit dvě bomby v cílové rovince běžeckého závodu.

Útoky tehdy zabily tři lidi, dalších 260 zranily. Rodiče údajných útočníků jsou však dosud přesvědčeni, že bratři jsou nevinní. V rozhovoru v hlavním městě Dagestánu to podle BBC uvedla matka Zubejda.

Telefonát po měsíci a půl

Do přímého kontaktu s rodinou se Carnajev poprvé od útoků dostal až v úterý 28. května, když telefonicky hovořil se svou matkou.

"Nemohla jsem zadržet pláč," uvedla poté matka pro agenturu Bloomberg. "Řekl mi: Jsem v pořádku, zranění se léčí. Vše je v rukou božích, buď trpělivá. Vše bude v pořádku."

Zhruba šest minut dlouhý rozhovor se konal z Machačkaly v Rusku. Byt, ze kterého matka volala, byl podle agentury napsaný na Tamerlana. Podle rodičů, etnických Čečenců, se tam měl brzy přestěhovat i se svou rodinou.

"Jsem nevinen," říká matce

Zubejda a Anzor Carnajevovi emigrovali do USA spolu se svými čtyřmi dětmi v roce 2002.

Rodiče dvou synů a dvou dcer se rozvedli v roce 2011, Zubejda se pak minulý rok vrátila z USA do Ruska. Podle Bloombergu čelila ve Spojených státech obvinění z několika krádeží v obchodech.

Tamerlan Carnajev.
Tamerlan Carnajev. | Foto: Reuters

Její mladší syn se v massachusettské nemocnici Ayer již více než měsíc a půl zotavuje ze střelné rány do krku. Několik hodin předtím, než ho úřady našly, zemřel v přestřelce s policií šestadvacetiletý Tamerlan.

Vzhledem k charakteru zranění mohl Carnajev s policisty zpočátku komunikovat pouze prostřednictvím gest a mimiky, postupně začali používat tužku a papír.

Policii takto Carnajev sdělil, že s bratrem nebyli napojeni na žádnou teroristickou organizaci. Dvě bomby v tlakových hrncích tak měly být pouze jejich dílem.

Matce ale nyní po telefonu tvrdí, že on i jeho bratr jsou nevinní. "Cítila jsem, že se může zbláznit z myšlenky na to, jaká nespravedlnost se nám stala, že zabili našeho nevinného Tamerlana," uvedla podle posledních informací matka pro agenturu AP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy