Násilí, drogy a islám v evropských no-go zónách. Kde končí pravda a začínají mýty

Kateřina Šafaříková Martin Novák Kateřina Šafaříková, Martin Novák
23. 5. 2024 9:41
"V Marseille jsem měla obavy o bezpečnost na panelákovém sídlišti ze šedesátých let, ale ve čtvrti hustě obydlené migranty hlavně z Afriky vůbec," říká novinářka Kateřina Šafaříková v novém podcastu E40 - napříč kontinentem, který se tentokrát věnuje migraci a takzvaným no-go zónám.
Násilí, drogy a islám v evropských no-go zonách. Kde končí pravda a začínají mýty. | Video: Kateřina Šafaříková, Martin Novák

Blíží se volby do Evropského parlamentu a v kampani se opět objevují témata jako migrační pakt, kriminalita přistěhovalců nebo islám. "Nechceme přece muslimského starostu Litomyšle," prohlásil například předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Podcast E40 si můžete přehrát také ve svých podcastových aplikacích, mj. ve Spotify:

"V mnoha velkých městech na Západě ale muslimové působí jako starostové a vůbec dost politiků nebo i policistů jsou muslimové a přistěhovalci. Takové starosty mají už roky Londýn nebo Rotterdam. Elitním policejním důstojníkem, který například vyšetřoval teroristické útoky stoupenců Islámského státu v Belgii, je muslim Saad Amrani. Sám jsem s ním dělal pro Aktuálně.cz rozhovor," říká v podcastu Martin Novák.

Kateřina Šafaříková popisuje své zkušenosti z Bruselu, kde žila několik let. "Čtvrť Molenbeek je často zmiňována jako problémová přistěhovalecká no-go zóna, ale byla jsem tam mnohokrát a vždy bez problémů," říká. A hovoří o jiné problematické bruselské čtvrti, která ovšem není tak "slavná" jako Molenbeek.

Uvádí, že pojem no-go zóna původně neměl nic společného s přistěhovalci z třetího světa nebo muslimy. Říkalo se tak oblastem v Severním Irsku, kde katolíci a příznivci Irské republikánské armády bránili ve vstupu britským policistům a vojákům, protože Severní Irsko považovali za území okupované Velkou Británií.

Foto: Aktuálně.cz

Součástí epizody je také vstup spisovatele a filmaře Hynka Pallase ze Švédska. Ten hovoří o situacích na předměstích švédských měst. "Násilí a kriminalita v posledních letech ve Švédsku stouply, o tom není pochyb. Násilí je spojené především s drogami, pašováním a prodejem drog," říká Pallas a dodává, že švédská vstřícná migrační politika je minulostí. "Dnes má tato země naopak jedny z nejtvrdších zákonů v Evropě," upozorňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy