Počet obětí z alžírské plynárny stoupne o pohřešované

ČTK ČTK
20. 1. 2013 11:50
Mezi rukojmími bylo asi 130 cizinců a někteří jsou stále phřešováni
Plynárna, v níž nakonec přišlo o život více než pět desítek lidí
Plynárna, v níž nakonec přišlo o život více než pět desítek lidí | Foto: Reuters

Alžír - Bilance útoku na alžírský plynárenský podnik bude dle alžírské vlády zřejmě těžší, než se myslelo. V sobotu se uvádělo 23 mrtvých rukojmích.

Ministr informací Muahmmad Saíd dnes oznámil, že konečná bilance může být horší. Mezi více než 700 původními rukojmími bylo totiž asi 130 cizinců z několika států a některé z nich stále své občany pohřešují.

Britský premiér David Cameron dnes sdělil, že potvrzená je smrt tří Britů a velmi pravděpodobná smrt tří dalších.

Alžírská televie An-Nahár oznámila, že vojáci v objektu našli těla dalších 25 lidí, pravděpodobně rukojmích.

Dle předchozích informací zahynulo celkem 23 rukojmích a 32 teroristů. Sobotní zpráva alžírského ministerstva vnitra říká, že se podařilo osvobodit 685 alžírských a 107 zahraničních zaměstnanců. Saíd řekl, že pocházeli ze šesti zemí, server Al-Vatan hovoří o Mauritáncích, Alžířanech, Egypťanech, Malijcích, Nigerijcích a také Kanaďanovi.

Velká ztráta se může týkat Japonska. V podniku bylo v době únosu 51 Japonců a o desítce z nich zatím Tokio nemá zprávu. Prozatím nepotvrzené zprávy hovoří také o pěti mrtvých Norech a dvou Malajsijcích. Mezi oběťmi je určitě nejméně jeden Alžířan.

Hollandova obhajoba

Komando islámských radikálů na objekt u Ajn Amanásu zaútočilo ve středu. Nejdříve se na svobodu dostali alžírští rukojmí, pak také někteří cizinci. Motivem únosců prý byla zahraniční intervence vedená proti islámským radikálům v sousedním Mali.

V sobotu se poprvé k případu vyjádřil americký prezident Barack Obama. Odpovědnost za smrt rukojmích podle něj padá jedině na teroristy.

Alžírská armáda se o osvobození rukojmích pokoušela od čtvrtka a Alžír byl kritizován za to, že zásah nekonzultoval s vládami států, jejichž občanů se incident týkal. Francouzský prezident François Hollande ale v sobotu postup Alžíru hájil jako naprosto správný.

Rozsáhlý komplex nebyl ještě stoprocentně prohledán. Vojáci ho museli také odminovat a po útočnících se na místě našlo velké množství munice - zatím asi 30 střelných zbraní, převážně pušek a samopalů, minomety a raketomety s municí, granátomety, granáty a pásy s výbušninami.

Obrazem: Francouzská intervence na Mali

 

Právě se děje

Další zprávy