Střet o vodu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem si vyžádal desítky mrtvých

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2021 19:25
Desítky lidí přišly o život, stovky utrpěly zranění a tisíce musely opustit své domovy kvůli pohraničnímu konfliktu mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem, hlásí tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Při nejhorším střetu v poslední době mezi dvěma středoasijskými státy, které spolu mají územní spory, přišlo na kyrgyzské straně o život 31 lidí a 154 utrpělo zranění, uvedla agentura TASS.
Kyrgyzstán, Naryn, Liglass
Kyrgyzstán, Naryn, Liglass | Foto: Michael Švec

Podrobnosti z tádžické strany nejsou k dispozici: Dušanbe ve čtvrtek oficiálně hlásilo jen dvě osoby poraněné střelbou, ale agentura RIA Novosti s odvoláním na radnici pohraničního města Isfara informovala o třech mrtvých a 31 zraněných.

Kvůli novému krvavému střetu na hranicích se dnes telefonicky spojili prezidenti obou zemí - kyrgyzský Sadyr Žaparov a tádžický Imomali Rachmon. Podle agentury TASS se dohodli, že si o vzniklé složité situaci promluví při osobním setkání v Dušanbe ve druhé polovině května. Už hned v sobotu ale mají pokračovat jednání příslušných činitelů o určení společné hranice.

Předchozí bilance čítala šest mrtvých na obou stranách. Jednou z obětí se stalo dítě narozené v roce 2008, které zemřelo při převozu do nemocnice, uvedlo kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví. Podle tisku přišla o život dvanáctiletá dívka.

Z místa přicházejí protikladné zprávy. Obě země se dohodly na příměří a na tom, že spor vyřeší jednáním, řekl v pátek kyrgyzský ministr zahraničí Ruslan Kazakbajev podle agentury TASS zmocněnci Evropské unie pro Střední Asii. Tím je slovenský diplomat Peter Burian. Naopak agentura Interfax s odvoláním na kyrgyzské úřady hlásí novou přestřelku a že "mezi raněnými je policista".

"Při čtvrtečních střetech byly nasazeny i těžké zbraně, což nikdy dříve nebylo," napsal list Kommersant, podle kterého do šestihodinového boje zasáhly minomety a obrněná technika. Přestřelky podle deníku pokračovaly i v noci na dnešek. Kyrgyzští pohraničníci dnes podle agentury TASS obvinili tádžickou stranu ze zapojení armádních helikoptér. Bitevní vrtulník Mi-24 podle nich ostřeloval kyrgyzské obce.

Na místo konfliktu podle kyrgyzského serveru 24.kg dorazil šéf kyrgyzské tajné služby Kamčybek Tašijev. Vyzval místní obyvatele ke klidu, válku si podle něj nikdo nepřeje. Poté odjel vyjednávat s tádžickou stranou. Tašijev se podle serveru urychleně vrátil z Německa, kde se měl podrobit lékařské prohlídce po dřívější operaci srdce.

Konflikt původně vypukl ve středu o vodní zdroj na hranicích a ve čtvrtek přerostl v přestřelky. Střety trvaly většinu dne a propukly znovu i poté, co představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsaly tiskové agentury.

Hranice mezi oběma středoasijskými státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky nejsou neobvyklé. Od sovětských dob totiž hraniční linie není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě pohraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.

Společná hranice obou států je dlouhá 982 kilometrů, ale dosud se podařilo vytyčit přibližně 500 kilometrů. Základní problém tkví v tom, že obě strany při vymezování sporných míst používají rozdílné mapy, poznamenal Kommersant.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy