Zhroucení domu u Miami má nejméně tři oběti. Pohřešuje se až stovka lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2021 23:56
Nejméně tři lidé zemřeli a deset se jich zranilo po zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na jihu Floridy. Na místě se okamžitě rozběhla masivní záchranná operace, nejméně dva přeživší se podařilo vytáhnout z trosek. Místní starosta varoval, že obětí bude zřejmě více, policie podle listu Miami Herald hlásí až 99 pohřešovaných. Objevují se zprávy o nezvěstných z Argentiny, Venezuely a Paraguaye.
Zřícení jednoho křídla dvanáctipatrové budovy na jihu Floridy.
Zřícení jednoho křídla dvanáctipatrové budovy na jihu Floridy. | Foto: Reuters

Vícepodlažní obytný dům v pobřežní lokalitě Surfside se částečně zhroutil krátce před druhou hodinou ranní místního času (08:00 SELČ), přičemž není jasné, kolik lidí v něm bylo. Budova byla podle lokálních médií postavena v roce 1981 a měla více než 130 bytových jednotek. Hasiči později upřesnili, že ze 136 jednotek bylo poničeno 55.

Podle tiskového prohlášení hasičů na místě zasahovalo přes 80 záchranářských jednotek. Šéf policie okresu Miami-Dade Freddy Ramirez uvedl, že se podařilo zatím najít 53 lidí ze seznamu pohřešovaných, po necelé stovce však úřady nadále pátrají. Média podotýkají, že není jasné, zda jsou všichni nalezení naživu. Činitelé přitom varují, že vzhledem k rozsáhlému poničení budovy jsou šance na přežití lidí v troskách poměrně malé.

Místní úřady hovořily o 35 zachráněných lidech, z nichž deset potřebovalo lékařskou péči. Členka okresního zastupitelstva Sally Heymanová během dne informovala, že záchranáři prohledali veškeré prostory, které z rozsáhlého bytového domu zůstaly. Pátrací akci zkomplikovala bouřka a také nejméně jeden požár na místě.

Mezi pohřešovanými jsou také lidé z několika latinskoamerických zemí. Paraguayjská vláda oznámila, že neměla informace o sestře tamní první dámy a její rodině, dohromady pohřešuje šest lidí. Konzuláty Argentiny a Venezuely zase v souvislosti se zhroucením domu v Surfside hlásily devět, respektive čtyři pohřešované občany.

Na místo dorazil i guvernér Floridy Ron DeSantis, který novinářům řekl, že televizní záběry plně nevystihují hrůzu situace. Záchranáři podle něj dělají, co mohou, aby zachránili co nejvíce životů. "To stále probíhá a nebudou odpočívat," dodal.

Na neštěstí již reagoval i prezident Joe Biden, který podle Bílého domu dlouze hovořil s místním starostou. Novinářům pak řekl, že federální vláda poskytne jakoukoliv pomoc, pokud jí o to guvernér DeSatnis požádá a vyhlásí stav nouze.

Proč se v noci křídlo bytového komplexu zřítilo, nebylo v prvních hodinách vůbec jasné. Čtyřicet let stará stavba podle úřadů procházela procesem opětovného schvalování, který si vyžadoval jisté opravy, a na přilehlém pozemku se stavěla nová budova. Starosta Burkett zmínil probíhající opravu střechy. O tom, zda tento faktor mohl hrát nějakou roli při zhroucení domu, ovšem spekulovat nechtěl.

Místní starosta varoval, že obětí bude zřejmě více, okresní policejní velitel podle listu Miami Herald hlásí až 99 pohřešovaných.
Místní starosta varoval, že obětí bude zřejmě více, okresní policejní velitel podle listu Miami Herald hlásí až 99 pohřešovaných. | Foto: Reuters

Snímky z místa zachycují hromadu trosek sahající až ke druhému patru zbytku stavby. Na internetu se objevilo i video trosek; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené". Později místní televize přinesla záběry, na nichž je vidět, jak hasiči vyprošťují chlapce a dávají ho na nosítka. Některé obyvatele hasiči zachraňovali z balkónů. V jednom případě záchranáři vyprostili matku i s dítětem, ženě však museli amputovat nohu, aby ji dokázali vytáhnout z trosek.

Okolní ulice byly kvůli záchranné operaci uzavřeny a místní obyvatelé byli převáženi do nedalekého kulturního domu. Marian Cruz z místní policie lidem doporučil, aby se místu vyhýbali.

Video: Záběry na zhroucenou budovu v Miami

Záběry na zhroucenou budovu v Miami | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy