Po útoku v Izmiru zatkla turecká policie 18 lidí

ČTK ČTK
6. 1. 2017 12:41
Turecký ministr spravedlnosti podle listu Hürriyet oznámil, že policie v souvislosti se čtvrtečním útokem ve městě Izmir zadržela 18 lidí. Jestli je mezi nimi i poslední z trojice útočníků, po kterém policie pátrala, ale neuvedl. Ostatní dva útočníky policie zastřelila během přestřelky hned po útoku. Turecké úřady se domnívají, že za atentátem stojí Strana kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Nikdo se ale k útoku zatím nepřihlásil.
Fotografie z místa útoku.
Fotografie z místa útoku. | Foto: Reuters

Ankara – V rámci vyšetřování čtvrtečního útoku v západotureckém Izmiru zadržela policie už 18 lidí.

V pátek to uvedl ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, podle kterého není pochyb, že za atentátem stojí separatistická Strana kurdských pracujících (PKK). Informoval o tom zpravodajský server listu Hürriyet.

Útok v Izmiru se odehrál před budovou soudu ve čtvrti Bayrakli. Podle úřadů se policie pokusila zkontrolovat trojici mužů, kteří ale začali střílet a následně odpálili bombu nastraženou v autě.

Při útoku zahynul jeden policista a jeden zaměstnanec soudu. Policie zastřelila dva útočníky, po třetím následně pátrala. Zda je jedním z osmnácti zadržených, zatím není jasné.

Podle Bozdaga není pochyb, že za atentátem stojí PKK, s níž turecká armáda vede na jihovýchodě země ozbrojený boj. Kurdští radikálové v minulosti na území Turecka spáchali řadu teroristických útoků. Za teroristickou organizaci považuje PKK nejen Turecko, ale i Spojené státy a Evropská unie.

Žádná organizace se k útoku v Izmiru zatím oficiálně nepřihlásila.

Už ve čtvrtek vicepremiér Veysi Kaynak uvedl, že na základě zbraní a munice, které policie nalezla, plánovali útočníci "velké krveprolití". Podle guvernéra provincie Izmir měli u sebe útočníci kalašnikovy a granátomety.

Izmir je po Istanbulu a Ankaře třetím největším tureckým městem. Velké teroristické útoky se mu na rozdíl od obou větších metropolí zatím vyhýbaly. Naposledy během novoročních oslav zabil útočník v istanbulském klubu Reina 39 lidí. K tomuto útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy