Tři polští horníci zemřeli po půdním otřesu v dole na těžbu mědi. Po dalších pěti se pátrá

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2016 19:25
Podzemní zemětřesení na jihozápadě Polska zasáhlo důl na těžbu mědi. Tři horníci při něm přišli o život, po dalších pěti záchranáři pátrají. Otřes o síle 4,4 stupně nastal v úterý krátce po 21:00 SEČ v dole Rudna ve městě Polkowice. V postižené oblasti bylo v tu chvíli 16 horníků. Devět z nich se záchranářům podařilo dostat na povrch. Zranění horníci byli převezeni do nemocnice, kde jeden z nich zemřel.
Důl Rudna ve městě Polkowice, kde po podzemním zemětřesení zemřeli tři horníci.
Důl Rudna ve městě Polkowice, kde po podzemním zemětřesení zemřeli tři horníci. | Foto: Reuters

Varšava – Po silném půdním otřesu zahynulo v dole na těžbu mědi na jihozápadě Polska nejméně pět horníků. Další tři jsou ještě pohřešováni, ale neví se, zda přežili. Informoval o tom vpodvečer list Gazeta Wyborcza s odvoláním na ředitele dolu Pawla Markowského.

Odpoledne důl navštívila polská premiérka Beata Szydlová a postiženým rodinám slíbila pomoc.

Otřes o síle 4,4 stupně nastal v úterý krátce po 21:00 SEČ v dole Rudna ve městě Polkowice, uvedla americká geologická služba USGS. Ohnisko zemětřesení bylo poměrně nízko, v hloubce pouhých deseti kilometrů, což umocnilo jeho vliv na dění v dole patřícím společnosti KGHM, která je druhým největším producentem mědi v Evropě.

V postižené oblasti v tu chvíli pracovalo pod zemí 30 horníků. Většinu z nich se záchranářům podařilo dostat na povrch. Zranění byli převezeni do nemocnice. Dva mrtví byli objeveni ještě v noci a tři během dneška.

Tři z horníků utrpěli podle nemocniční mluvčí zranění hlavy a zad, ale jejich život není ohrožen. Po pohřešovaných pátrá devět záchranných týmů. Podle Markowského zbývající havíři byli lokalizováni podle signálů z jejich lokátorů, není s nimi ale přímý kontakt. Řekl rovněž, že záchranáři jsou od hledaných deset metrů daleko, ale nyní už nemohou použít velká zařízení a musejí zával odklízet ručně. Proto to může trvat několik hodin, ale i několik dní. Vyjádřil přitom naději, že sesunuté balvany se do sebe zaklínily tak, že horníky nepřimáčkly.

Premiérka Szydlová při návštěvě dolu novinářům řekla, že rodinám zemřelých horníků bude poskytnuta pomoc. Tu podle ní především zajistí společnost KGHM, ale dodala, že i vláda je připravena poskytnout veškerou pomoc, bude-li potřeba.

V roce 2013 uvěznil lokální otřes v dole Rudna 19 horníků, vyvázli bez větších zranění. Letos ale zahynulo v dolech KGHM při různých incidentech už sedm havířů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy