Tři polští horníci zemřeli po půdním otřesu v dole na těžbu mědi. Po dalších pěti se pátrá

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 11. 2016 19:25
Podzemní zemětřesení na jihozápadě Polska zasáhlo důl na těžbu mědi. Tři horníci při něm přišli o život, po dalších pěti záchranáři pátrají. Otřes o síle 4,4 stupně nastal v úterý krátce po 21:00 SEČ v dole Rudna ve městě Polkowice. V postižené oblasti bylo v tu chvíli 16 horníků. Devět z nich se záchranářům podařilo dostat na povrch. Zranění horníci byli převezeni do nemocnice, kde jeden z nich zemřel.
Důl Rudna ve městě Polkowice, kde po podzemním zemětřesení zemřeli tři horníci.
Důl Rudna ve městě Polkowice, kde po podzemním zemětřesení zemřeli tři horníci. | Foto: Reuters

Varšava – Po silném půdním otřesu zahynulo v dole na těžbu mědi na jihozápadě Polska nejméně pět horníků. Další tři jsou ještě pohřešováni, ale neví se, zda přežili. Informoval o tom vpodvečer list Gazeta Wyborcza s odvoláním na ředitele dolu Pawla Markowského.

Odpoledne důl navštívila polská premiérka Beata Szydlová a postiženým rodinám slíbila pomoc.

Otřes o síle 4,4 stupně nastal v úterý krátce po 21:00 SEČ v dole Rudna ve městě Polkowice, uvedla americká geologická služba USGS. Ohnisko zemětřesení bylo poměrně nízko, v hloubce pouhých deseti kilometrů, což umocnilo jeho vliv na dění v dole patřícím společnosti KGHM, která je druhým největším producentem mědi v Evropě.

V postižené oblasti v tu chvíli pracovalo pod zemí 30 horníků. Většinu z nich se záchranářům podařilo dostat na povrch. Zranění byli převezeni do nemocnice. Dva mrtví byli objeveni ještě v noci a tři během dneška.

Tři z horníků utrpěli podle nemocniční mluvčí zranění hlavy a zad, ale jejich život není ohrožen. Po pohřešovaných pátrá devět záchranných týmů. Podle Markowského zbývající havíři byli lokalizováni podle signálů z jejich lokátorů, není s nimi ale přímý kontakt. Řekl rovněž, že záchranáři jsou od hledaných deset metrů daleko, ale nyní už nemohou použít velká zařízení a musejí zával odklízet ručně. Proto to může trvat několik hodin, ale i několik dní. Vyjádřil přitom naději, že sesunuté balvany se do sebe zaklínily tak, že horníky nepřimáčkly.

Premiérka Szydlová při návštěvě dolu novinářům řekla, že rodinám zemřelých horníků bude poskytnuta pomoc. Tu podle ní především zajistí společnost KGHM, ale dodala, že i vláda je připravena poskytnout veškerou pomoc, bude-li potřeba.

V roce 2013 uvěznil lokální otřes v dole Rudna 19 horníků, vyvázli bez větších zranění. Letos ale zahynulo v dolech KGHM při různých incidentech už sedm havířů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy