"Založím Kuciakovu nadaci." Šifrované zprávy odhalily, jak Kočner žertoval o vraždě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2019 19:54
"My dva to dotáhneme daleko," psal si ještě loni v lednu slovenský podnikatel Marian Kočner se svou spolupracovnicí Alenou Zsuzsovou. O měsíc později zemřel novinář Ján Kuciak, z jehož vraždy jsou oba obviněni. Nyní, po roce a půl, unikly na veřejnost záznamy konverzace mezi Kočnerem a Zsuzsovou, kde si právě o Kuciakovi psali.
Marian Kočner v roce 2004.
Marian Kočner v roce 2004. | Foto: ČTK

"Prohlásí ho za svatého," psal podle slovenského Denníku N Kočner. "Bude patronem novinářů," odpověděla mu prostřednictvím šifrované aplikace Threema Zsuzsová.

"To je dobrý nápad. Založím nadaci svatého Jána Kuciaka - patrona novinářů. Kdo by byl lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu?" zněla Kočnerova odpověď.

Policie Zsuzsovou viní, že zprostředkovala objednávku vraždy slovenského reportéru serveru Aktuality.sk. Kočner je podezřelý z toho, že nechal Kuciaka sledovat a pak si objednal jeho vraždu za 70 tisíc eur (necelé dva miliony korun).

Novináře a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil vrah loni 21. února v jejich domě ve vesnici Velká Mača. K činu se přiznal Zoltán Andruskó, jeden z členů týmu najatého na vraždu. Podle výpovědi Andruska si vraždu objednal Kočner, ten vinu odmítá.

Kromě Zsuzsové a Kočnera jsou obviněni také Andruskó, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Podle dřívějších informací se Marček přiznal, že na Kuciaka a jeho snoubenku střílel právě on. Bývalého vojáka Marčeka přitom vyšetřovatelé původně označovali za řidiče, za střelce považovali Szabóa.

Ve středu napsal slovenský deník Sme, že Zsuzsovou, Andruska, Marčeka a Szabóa policie obvinila i z přípravy dalších tří vražd. Slovenské ministerstvo vnitra konkrétně oznámilo, že nový případ se týká plánované likvidace prokurátorů Petra Šufliarského a Maroše Žilinky. Obětí se měl stát rovněž bývalý ministr vnitra a spravedlnosti a nyní advokát Daniel Lipšic.

Generální prokurátor Jaromír Čižnár už letos v únoru v této souvislosti poukázal na to, že lidé připravující zločin se k podrobným informacím o svých zamýšlených obětech nemohli dostat bez kontaktů na policii.

Vyšetřování přípravy těchto vražd bylo proto po dohodě prokuratury a policie odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, která zkoumá trestné činy policistů. Lipšic i média tento postup kritizovali, zatímco Čižnár ho obhajoval. Generální prokurátor řekl, že bez spolupráce s policisty by podezřelí nemohli získat osobní údaje například o Žilinkovi.

Prezidentka Zuzana Čaputová po středeční schůzce s ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem uvedla, že se spravedlností se nesmí kupčit a že spravedlnost nesmí sloužit individuálním zájmům. "Je nepřípustné a nebezpečné, pokud orgány činné v trestním řízení ovlivňovali lidé v pozadí. Je to výsměch spravedlnosti. Tyto způsoby se musí stát minulostí," dodala podle webu deníku Pravda.

 

Právě se děje

Další zprávy