Manila - Filipínský prezident Benigno Aquino, který čelí kritice za nedostatečnou reakci vlády na řádění tajfunu, se v neděli vypravil na zpustošený ostrov Samar, kde obyvatelům přislíbil veškerou nutnou pomoc.
Právě zde tajfun Haiyan zahájil ničivou cestu napříč Filipínami, která si vyžádala nejméně 3681 mrtvých. Ani devět dní po přírodní katastrofě není zajištěn přísun zásob do všech oblastí, především do odlehlých horských obcí.
Média doposud kritizovala fakt, že Aquino nenavštěvuje postižené oblasti a že se nepostavil do čela záchranných operací. V pátek list The Economic Times napsal, že se doposud objevoval v televizi jen několikrát včetně jediného vystoupení ve městě Tacloban, které patří k nejvážněji poničeným v zemi. Další prezidentovy záběry ze zpustošených oblaůj životstí byly výjimečné.
Dnes se ale osobně vydal na inspekci do sedmačtyřicetitisícového města Guiuan na ostrově Samar. V tomto městě si živel vyžádal životy nejméně 99 lidí, dalších 16 úřady ještě pohřešují.
Chceme zpět svůj život
"Zdejší lidé chtějí zpět svůj život, nechtějí žít z pomoci," prohlásil guiuanský starosta Christopher Sheen Gonzales. Dodal, že úřady jsou odhodlány město znovu vystavět a že prezident přislíbil pomoc.
Záchranářům se s pomocí zahraničních týmů, zejména pak díky vrtulníkům z americké letadlové lodi USS George Washington, začíná dařit dopravovat zásoby do vzdálených oblastí, kde zůstali lidé bez jídla. Podle OSN ale distribuce pomoci stále není dostatečná, hladoví především lidé v odlehlých horských provinciích.
"Nadále mám obavy o zdraví a životní podmínky milionů mužů, žen a dětí, kteří stále zoufale potřebují pomoc," uvedla v prohlášení šéfka humanitárního programu OSN Valerie Amosová.
Například do vnitrozemské vesnice Cabungaan v provincii Leyte, kde zahynulo 1200 lidí, se dnes vůbec poprvé díky americké vojenské helikoptéře dostala pomoc z vnějšku. Doposud zhruba 200 obyvatel obce přežívalo ze sušených ryb a kokosů, které vystačily jen na jedno jídlo denně.
Na špatnou humanitární situaci upozornila také česká organizace Člověk v tísni s tím, že tisíce lidí jsou stále bez pomoci. "Přežívají u torz svých domů pod širým nebem, nemají elektřinu, zoufale jim chybí čistá voda i jídlo, z jejich milovaného ostrova se stalo vězení," popsal situaci na ostrově Bantayan Petr Štefan, který zde pomáhal distribuovat potravinovou pomoc.
Podle posledních oficiálních údajů tajfun zabil nejméně 3681 lidí, dalších 1186 filipínské úřady pohřešují. Celkem živel zasáhl bezmála 13 milionů obyvatel Filipín, 1,9 milionu muselo opustit své domovy a téměř 300.000 domů tajfun zničil.