Řím - Nedělní blahořečení papeže Jana Pavla II. zřejmě přiláká do Říma ještě více lidí, než přilákala páteční svatba prince Williama a Kate Middletonové do ulic Londýna.
Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se očekávají až dva miliony věřících z celého světa. Akreditováno je před dva tisíce novinářů ze 101 zemí.
Jan Pavel II. bude blahořečen jen šest let po své smrti, to je nezvykle brzy. Přitom církev už údajně zahájila kroky k tomu, aby mohl být prohlášen za svatého.
Rakev s ostatky papeže je od pátku vyzvednuta z jeho hrobky, v neděli ji Vatikán vystaví ve Svatopetrské bazilice, aby se jí mohli věřící poklonit.
Zároveň vystaví jako oficiální relikvii ampulku s krví Jana Pavla II.
Tuto krev lékaři papeži odebrali krátce před tím, než zemřel, pro případ, že by potřeboval transfúzi. Zůstala v kapalném stavu díky přípravku proti srážlivosti.
Rakev po skončení blahořečení zůstane ve Vatikánu, ale spočine v jiné hrobce než doposud.
Původní náhrobní deska skončí v Krakově, kde Jan Pavel II. před svým zvolením papeže mnoho let působil jako arcibiskup.
V Polsku je o blahořečení obrovský zájem, do Vatikánu se chystají statisíce Poláků. V Polsku také věřící doufají, že svatořečení Jana Pavla II. bude brzy následovat.
Z České republiky přijedou jen stovky věřících, mezi nimi pražský arcibiskup Dominik Duka.
Jednou z podmínek blahořečení je uznání zázraku. Ten Jan Pavel II. údajně způsobil uzdravením nevyléčitelně nemocné francouzské řádové sestry.