Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Polsko volit nebude, čeká na extremisty
- Do polské vlády míří odpírači EU
- K polským břehům zabloudila velryba
Ten za druhé světové války rozdělil zóny vlivu mezi Německo a Sovětský svaz.
"Polsko je zvlášť citlivé na dohody ve smyslu o nás bez nás," uvedl ministr Radek Sikorski na bruselském summitu věnovaném otázkám energetiky. "To byla tradice paktu Ribbentrop-Molotov. To bylo 20. století. Nechceme, aby se to opakovalo," poznamenal.
Strategický význam plynovodu
Podle polského ministra má plynovod strategický význam, protože umožní odříznout od dodávek ruského plynu Polsko nebo Bělorusko, aniž by se to projevilo na dodávkách do Německa a dalších západoevropských zemí.
Polskému ministru obrany se nelíbí ani postoj kancléřky Angely Merkelové, která sice Varšavě nabídla konzultace týkající se projektu, ale od plánovaného projektu nehodlá ustoupit.
"Nejdříve se rozhodnou a pak nabízí konzultace, to není naše idea evropské solidarity," prohlásil Sikorski. "Jsme šokováni, že Německo přistoupilo k tomuto kroku, který geopoliticky útočí na Polsko."
Původně totiž mělo potrubí vést přes jejich území. To by mimo jiné Polsku zaručilo poplatky za transport plynu dál do západní Evropy.
Rusko se mstí za revoluce na Ukrajině a v Gruzii
Podle Varšavy se Moskva stavbou plynovodu po dně Baltského moře Varšavě mstí za podporu revolucí na Ukrajině a v Gruzii.
"Ještě před několika měsíci by slova Radka Sikorského, který přirovnal stavbu plynovodu po dně Baltského moře k paktu Ribbentrop-Molotov, v Evropě narazila na tvrdý odpor. Polsko by bylo označeno za rusofoba. Nyní ale všichni souhlasně kývou hlavami," píše dnešní Gazeta Wyborcza.
List vyzývá politiky, aby hovořili o polských zájmech a snažili se o nich přesvědčit i další evropské země. "Evropská unie velmi potřebuje společnou zahraniční politiku. Zvláště pak v tak delikátních otázkách, jako je energie," poznamenává polský deník.
Jiný názor má na slova Sikorského německý deník Die Welt. "Vytvářet historické paralely je choulostivý počin. Srovnání s nacistickým obdobím se v zahraničí objevují tehdy, když má být Německo pranýřováno, ale chybí pro to pádné argumenty."
Podle listu je to další z vyjádření polské strany, která zatěžují vzájemné sousedské vztahy.
Polsko plynovod na dně Baltu odmítá
Severoevropský plynovod přes Baltské moře by mělo postavit konsorcium North European Gas Pipeline, které tvoří ruská státní firma Gazprom a německé koncerny E.On a BASF. Do provozu by měl být uveden v roce 2010.
Polští politici proti stavbě plynovodu protestují již od podpisu smlouvy mezi tehdejším německým kancléřem Gerhardem Schröderem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
- Expolitici vědí, kam dál. Do byznysu - NAJDETE ZDE
Po svém odchodu z politiky přijal Schröder pozici právě v čele společnosti North European Gas Pipeline.