Ničivé požáry v turistických rájích na jihu Evropy. Bylo to jako v pekle, říká farmář

Požár v turistické oblasti na italské Sicílii.
Turecké pobřeží Egejského moře sužují lesní požáry, které se už rozšířily do některých turistických letovisek.
... i domovy a hospodářství místních. "Tohle není normální. Bylo to jako v pekle," popsal místní farmář, který při útěku před plameny sám málem zemřel.
"Ta čísla jsou oproti posledním 19 letům mimo měřítko," prohlásil a dodal, že kouř z požárů se nyní přesouvá přes Egejské moře směrem ke Kypru.
Jih země v posledních týdnech zachvátily velká vedra a extrémní sucho, které mají na svědomí přes 50 ohnisek zejména v provincii Antalya a Mugla.
Foto: Reuters
ČTK Magdaléna Medková ČTK, Magdaléna Medková
Aktualizováno 1. 8. 2021 20:51
Lesy v plamenech a hotely obklíčené ohněm zachycují fotografie z provincií Antalya a Mugla na pobřeží Turecka, kde je v posledních týdnech extrémní sucho. Požáry už si v zemi vyžádaly osm obětí a vyhnaly z příbytků tisíce místních i turistů. S ničivým ohněm se potýkají také některé části Řecka a Itálie.

Pod kontrolu se v Turecku podařilo dostat již 111 požárů, které v zemi v posledních dnech vypukly, uvedl ministr zemědělství Bekir Pakdemirli. Hasiči uhasili například i požár ve městě Bodrum, kvůli němuž muselo být evakuováno několik tisíc turistů na lodích, protože jim živel odřízl únikovou cestu po souši.

Agresivita požárů překvapila i řadu místních, někteří z nich podle listu The Guardian přišli o obydlí i celá stáda skotu. "Tohle není normální. Bylo to jako v pekle," řekl o živlu místní farmář, který při útěku před plameny sám málem zemřel. Hasiči bojují s asi 50 ohnisky, převážně na jihozápadě země.

Podle ministerstva zahraničních věcí nejsou čeští turisté v ohrožení: "Podle konzulárního odboru se to žádných českých turistů netýká a ani se na zastupitelský úřad nikdo z českých turistů neobrátil," sdělilo ministerstvo Aktuálně.cz. 

Vedra sužují i jih Itálie, v Bari ukazovaly teploměry 40 stupňů Celsia a na Sicílii jen o stupeň méně. Ve městě Pescara na jadranském pobřeží vyvolal paniku v neděli odpoledne mezi obyvateli a rekreanty rychle se šířící požár. Úřady evidují pět zraněných a škody na domech i plážových zařízeních. "Naším hlavním protivníkem je horký vítr," řekl agentuře ANSA starosta města Carlo Masci. Region Abruzzo, kde Pescara leží, zaznamenal během dne i další vážné požáry. S ohni hasiči bojují i na Sicílii, kde v posledních 72 hodinách byly zaznamenány stovky zásahů.

Požár u řeckého města Patras se podle úřadů v neděli zmírnil, ale zůstává stále aktivní. Podle starosty jedné z evakuovaných vesnic oheň způsobil "obrovskou katastrofu". Bojuje s ním asi 300 hasičů s pomocí desítek cisteren, dvou letadel a pěti helikoptér.

Velký požár v neděli vypukl i na Rhodosu, kvůli čemuž část ostrova přišla o dodávky elektřiny a vody, napsal deník Kathimerini. Evakuováni byli obyvatelé i turisté. Za posledních 24 hodin hasiči evidují v Řecku 60 nových lesních požárů.

Oblast jižní Evropy sužuje vlna extrémních veder, která bude pokračovat i v příštích dnech. Řecké úřady například vybízí obyvatele, aby cestovali jen v nutných případech, teploty totiž na některých místech dosahují až 44 stupňů Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy