Planet podobných Zemi jsou miliony, dokázala NASA

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 2. 2011 21:31
Vesmírný dalekohled Kepler objevil první sluneční soustavu, která se podobá té naší
Bude to právě tato sonda, která přinese odpověď na otázku, kterou si lidstov klade od nepaměti?
Bude to právě tato sonda, která přinese odpověď na otázku, kterou si lidstov klade od nepaměti? | Foto: NASA

Moffed Field (Kalifornie) - Astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) objevili díky snímkům z kosmického dalekohledu Kepler planetární soustavu kolem hvězdy Kepler-11, jež svými vlastnostmi odpovídá té naší.

Zpráva, která se může na první pohled jevit jako banalita, je ve skutečnosti průlomová. Potvrzuje předpoklad, že je planet podobných zemi ve vesmíru nespočetně a naznačuje, že je pravděpodobnost, že bychom byli ve vesmíru jedinými živými tvory, minimální.

V okolí Keplera-11, který je vzdálen dva tisíce světelných let od Země, dalekohled objevil šest pevných planet s atmosférou.

"Kepler-11 obklopuje úžasná planetární soustava. Je neobyčejně kompaktní a skládá se z velkého počtu planet. Nevěděli jsme, zda něco takového vůbec existuje," uvedl na stránkách NASA člen výzkumného týmu Jack Lissauer. Jinými slovy: lidstvo ještě nikdy ve své historii ve vesmíru nezahlédlo něco, co by se tolik podobalo naší Sluneční soustavě.

Astronomové už znají několik hvězd, okolo nichž obíhá jedna, dvě nebo dokonce tři planety. Takto rozsáhlý systém, ale spatřili poprvé. Na některých z pozorovaných planet se možná dokonce vyskytuje voda.

Stačí i pohled skrz prsty

Cílem vesmírného dalekohledu Kepler je hledat planety, na nichž by mohl rozvinout život. Vědci předpokládají, že jsou k tomu třeba podobné podmínky, jako na Zemi, a proto Kepler hledá přibližně stejně velké planety, v tzv. obyvatelné zóně, tj. v optimální vzdálenosti od slunce.

Kepler pozoruje jen 1/400 vesmíru a navíc může zahlédnout jen část planet, na které se zrovna "dívá." Vezmeme-li v potaz oba tyto faktory, je jasné, že musí existovat miliony planet podobných těm, které obklopují naše Slunce.

Tím hledání nekončí

Kepler sleduje asi sto tisíc vybraných hvězd v souhvězdí Labutě. Pokud planeta z našeho pohledu přechází před svou hvězdou, dojde k nepatrnému poklesu jasnosti hvězdy. Kepler je schopen tyto změny odhalit.

Astronomové předpokládají, že dalekohled během tři a půl roku trvající mise odhalí až 900 planet u cizích hvězd, z toho asi padesát planet o hmotnosti jako Země.

 

Právě se děje

Další zprávy