Washington/New York - Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové není současná taktika Severoatlantické aliance (NATO) v boji se somálskými piráty dostačující. Nelíbí se jí, že speciální jednotky NATO musejí dle mezinárodního práva propustit piráty, proti kterým existují spolehlivé důkazy.
Do Spojených států mezitím dorazil pirát zadržený americkým komandem během nedávné přepadové akce na osvobození amerického kapitána, při které byli tři piráti zabiti. Má se stát prvním mužem za posledních více než sto let, který bude v USA souzen za pirátství.
Kolik mu vůbec je?
Abdal Wali Musa bude souzen v New Yorku, kam byl letecky přepraven v pondělí večer. Jakým způsobem však bude obviněn, není podle agentur kvůli sporům ohledně jeho věku jasné.
Agentura AP s dovoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s pozadím případu uvedla, že má být obžalován z porušení „dvou obskurních federálních zákonů, které se týkají pirátství a braní rukojmích".
Problémem je však určit věk zadržovaného. Americké úřady se domnívají, že mu je 18 let, žena, která se označuje za jeho matku, naopak tvrdí, že je o dva roky mladší, což by soud zkomplikovalo.
Adar Abdarahmán Hasanová požádala prezidenta USA Baracka Obamu, aby dal Musovi milost, protože prý byl k pirátství sveden „bohatými gangstery".
Zmatený mladík ze země bez zákona
„Žádám prezidenta Obamu, aby dal mému dítěti milost. Žádám, aby mého syna propustil, nebo aby mi alespoň dovolil být s ním během procesu," řekla po telefonu agentuře AP.
Musova rodina také požádala americké Somálské středisko pro podporu spravedlnosti (SJAC), aby mladíkovi pomohlo sehnat právníka.
„Máme zde zmateného teenagera, který byl přes noc vržen do vrcholného soukolí systému kriminální spravedlnosti v USA, a to ze země, kde neexistuje vůbec žádný zákon," řekl AP výkonný ředitel SJAC Omar Džamal.
Jednotky NATO pod mandátem EU?
Snaha soudit somálské piráty však čelí právním problémům i obecně. To se ukázalo o víkendu, kdy kanadské a nizozemské speciální jednotky působící v oblasti coby součást mise NATO zadržely dvě skupiny pirátů, které však musely po vyslechnutí propustit.
"NATO nemá (společnou) politiku zatýkání. Válečné lodi se musejí řídit zákony svého státu," citovala agentura Reuters zástupce velitele hlídky NATO v oblasti Alexandra Fernandese. „(Nizozemské komando) je může zatknout pouze v případě, že jsou piráti Nizozemci, oběti jsou z Nizozemska nebo pokud se nacházejí v nizozemských vodách."
Takové propouštění pirátů však podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové „vysílá špatný signál."
„Musíme najít ten nejlepší způsob, jak dostat chycené piráty před soud. NATO bude o tomto problému dále jednat," prohlásila dle agentury Reuters po setkání s nizozemským ministrem zahraničí Maximem Verhagenem.
„Pokud by nizozemské námořnictvo operovalo pod mandátem EU, mohlo by piráty předat soudu. NATO mu však tuto pravomoc nesvěřilo. Je nutné, abychom to koordinovali, musíme velice rychle jednat… a pokusit se to vyřešit," dodala.