Pěveckou soutěž Eurovize vyhrála vousatá zpěvačka z Rakouska

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 5. 2014 13:52
Jde o rakouského travesti zpěváka Thomas Neuwirth.
Foto: Reuters

Kodaň - Vítězem letošního ročníku televizní písňové soutěže Eurovize se v dánské Kodani stala Conchita Wurst, známá jako "vousatá dáma".

Jde o rakouského travesti zpěváka Thomas Neuwirth.

Přenos finálového večera s 26 soutěžními písněmi sledovalo odhadem 180 milionů televizních diváků ve 45 zemích, napsala agentura Reuters.

Rakušané triumfovali po půl století

Pro Rakousko je to první vítězství v Eurovizi od roku 1966 a celkově druhé vítězství v historii soutěže, která se koná každoročně od roku 1956. Podle tradice bude příští ročník pořádat země letošního vítěze, tedy Rakousko.

Podívejte se na vítězný song Eurovize v podání Conchity Wurst.
Podívejte se na vítězný song Eurovize v podání Conchity Wurst. | Video: YouTube

Konání soutěže letos poznamenala hluboká krize mezi Ruskem a Ukrajinou, které měly ve finálovém klání své zástupkyně. Rusko reprezentovaly sedmnáctiletá dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, která nakonec podle Reuters skončila na sedmé příčce.

Bookmakeři byli vedle

Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, před finálovým večerem vyzval Evropany, aby dali hlas jeho krajance Mariji Jaremčukové. Jedenadvacetiletá Ukrajinka s anglicky zpívanou písní Tick-Tock finálový večer zahájila a skončila na šestém místě.

Foto: Reuters

Bookmakeři podle serveru BBC předpokládali vítězství Švédska. Jako těsně druhou tipovali pětadvacetiletou Conchitu Wurst. Tato vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých východoevropských státech, napsala agentura AFP.

Veřejnost v 37 hlasujících zemích si ale podle AFP nakonec získala nejen svým výstředním vzezřením, ale i hudebním talentem. Wurst, která soutěžila s písní Rise Like a Phoenix, celkově v soutěži získala 290 bodů. Druhé skončilo Nizozemsko s 238 body a na třetím místě favorizované Švédsko s 218 body.

Výsledek soutěže je i vítězstvím tolerance v Evropě, řekl rakouský ministr kultury Josef Ostermayer. "Je geniální, že chlapec může takto zpívat jako dívka," radovala se podle agentury AFP Rakušanka Karin Springerová, která sledovala finále ve Vídni.

Co se týče mne, uskutečnil se mi sen.

"Co se týče mne, uskutečnil se mi sen," prohlásila Conchita Wurst později na tiskové konferenci. "Ale pokud jde o naši společnost, ukázalo mi to, že tu jsou lidé, kteří chtějí kráčet do budoucnosti a jít dál, víte, ne dělat kroky zpátky," řekla podle agentury Reuters také vítězka.

Loni Eurovizi vyhrála Dánka Emmelie de Forestová. Letos se tudíž finále konalo právě v Dánsku. Podmínkou účasti v soutěži je členství v Evropské vysílací unii (EBU). Každou členskou zemi může reprezentovat interpret s jednou soutěžní písní. Česká republika se v posledních letech soutěže neúčastní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy