Otrávila se i 17letá sestra chlapců, která ale byla ve středu propuštěna z nemocnice.
"Bohužel, dětem se nám nepodařilo pomoci," uvedli lékaři varšavské dětské kliniky na dnešní tiskové konferenci. věnované stavu trojice sourozenců. Ředitel kliniky Marek Migdal podle listu Gazeta Wyborcza potvrdil smrt nejmladšího chlapce a uvedl, že velmi špatně je na tom i šestiletý chlapec, který po otravě podstoupil náročnou transplantaci jater od příbuzného. Játra sice fungují, ale chlapci selhává centrální nervový systém, a tak je na tom stejně špatně, jako byl jeho bratr.
Afghánci se otrávili 24. srpna - den po evakuaci z Kábulu - muchomůrkou zelenou, pokládanou za nejnebezpečnější a nejjedovatější houbu v Evropě a Severní Americe. Dospělí členové rodiny byli hospitalizováni v jiných nemocnicích, ale jejich stav nebyl tak vážný.
Úřady tvrdí, že běženci dostávají ve středisku dost jídla, ale aktivisté to podle opozičního deníku zpochybňují. Afghánci si prý stěžují na hlad, a tak jim nevládní organizace dodávají potraviny. Nyní je ale středisko uzavřeno kvůli karanténě. Podle platné úřední normy mají uprchlíci nárok na jídlo za devět zlotých na osobu a den, tedy v přepočtu za asi 50 Kč.
Gazeta Wyborcza předpokládá souběh nešťastných okolností: Afghánci si mohli uvařit polévku z hub, které neznali, prostě proto, že si chtěli sami něco připravit. V Afghánistánu se jedovaté houby nevyskytují, zatímco v polských lesích je spousta jedovatých druhů.
Rodina si houby nasbírala v lese kolem střediska pro běžence v Podkowě Leśné nedaleko Varšavy. Polsko tuto rodinu evakuovalo z Afghánistánu na žádost Británie, její otec pracoval pro Brity. Následně polská média informovala o otravě houbami jiných čtyř Afghánců ve středisku v Linině ležícím jižně od Varšavy.
Otravu vyšetřují polské úřady. V Polsku je podle televize TVN aktuálně 1024 Afghánců, evakuovaných po ovládnutí jejich vlasti radikálním hnutím Tálibán.