Periskop: Thajská vláda zrušila výjimečný stav

Přenos skončil
Čtvrtek 20. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Konec výjimečného stavu

V Bangkoku a okolních provinciích přestal platit výjimečný stav, který trval od 22. ledna. Thajská vláda se ho rozhodla zrušit poté, co v Bangkoku ubylo protivládních demonstrantů.

Podle serveru CNN by to mělo vést ke zvýšení počtu turistů v zemi, pro kterou je cestovní ruch klíčovým odvětvím.

V thajské metropoli od loňského listopadu demonstrovali přívrženci opozice za pád vlády premiérky Jinglak Šinavatrové, kterou obviňovali z korupce.

Foto: Reuters

Soud kvůli týrání

Bývalý pracovník zaměstnaný v domácnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se soudí kvůli údajnému týrání.

Manželka předsedy vlády Sara Netanjahuová ho údajně častovala vulgárními slovy a urážkami.

V žalobě také uvedl, že ho jednou vzbudila ve tři hodiny ráno, aby ho vytrestala za to, že koupil špatný druh mléka. Netanjahuův úřad označil obvinění za neslýchané.

Staronová koalice

Novou estonskou vládu v čele s Taavim Roivasem vytvoří opět koalice Reformní strany (RE) a Sociálnědemokratické strany (SDE).

Koaliční dohodu představitelé obou stran podepsali dnes v Tallinnu, uvedla agentura APA. Na složení kabinetu se shodli už ve středu.

Výlet do Číny

První dáma Spojených států Michelle Obamová vyrazila do Číny. Na týdenní návštěvu s ní přijely také její dvě dcery a matka.

Podle Bílého domu nejde o politickou návštěvu, ale o setkání s občany Číny. Potkat by se měla například s čínskými a americkými studenty na Pekingské univerzitě.

V pátek by se měla sejít s manželkou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Foto: Reuters

Koštunica odchází...

Bývalý prezident srbskočernohorské Jugoslávské svazové republiky (JSR) a srbský expremiér Vojislav Koštunica odchází z vedení Demokratické strany Srbska (DSS).

Jeho opoziční strana totiž dostala jen 4,24 procenta hlasů a vůbec poprvé od svého založení v roce 1992 se do parlamentu nedostala.

Koštunica DSS sám založil, když se kvůli výrazně radikálnějším názorům odtrhl od Demokratické strany (DS), v níž patřil k hlavním vůdcům.

Případ Krejčířová

Pretorijský soud ve čtvrtek odložil případ manželky vězněného českého podnikatele Radovana Krejčíře Kateřiny a jejich syna Denise na 10. duben.

Informovala o tom jihoafrická agentura SAPA. Oba jsou vyšetřováni kvůli držení kradeného auta.

Třetí poprava

Americký stát Texas ve středu popravil amatérského hiphopového muzikanta, který před šestnácti lety zavraždil majitele nahrávacího studia.

Ray Jasper podle soudu nožem sprovodil ze světa muže, jehož chtěl připravit o vybavení studia za 30 000 dolarů. Stal se tak letos třetím člověkem, který stát z jihu USA popravil, a to navzdory problémům s dodávkami smrtících látek.

Foto: Wikimedia Commons

Fabergé z blešáku

Britský starožitník Kieran McCarthy je šťastlivec. Na bleším trhu totiž koupil zlaté vejce, z něhož se ovšem vyklubal skvost nevyčíslitelné hodnoty.

Zjistil totiž, že jde o jedno ze slavných Fabergého vajec, která v 19. století vyrobil ruský klenotník pro carskou rodinu. A jejich cena se může mezi sběrateli vyšplhat až k 20 milionům dolarů, byť jejich skutečnou hodnotu lze těžko vyčíslit.

Vepři v řece

Čína řeší další skandál s uhynulými zvířaty ve zdroji pitné vody. Úřady našly v řece Kan 157 mrtvých vepřů, tok přitom zásobuje provinční hlavní město Nan-čchang.

Loni se něco podobného odehrálo u Šanghaje, kde se v řece našlo 16 000 prasečích mršin.

Foto: Reuters

Minibus na přejezdu

Devět mrtvých si vyžádalo vlakové neštěstí na jihu Turecka. Podle agentury Dogan tam vlak na přejezdu narazil do minibusu.

Několik lidí bylo zraněno.

Granát zabíjel i po století

Nález granátu z první světové války se stal v Belgii osudným dvěma stavebním dělníkům. Zemřeli, když bezmála sto let starou munici našli na stavbě továrny. Další dva lidé byli zraněni.

Jak připomněla ČTK, město Ypres, kde k neštěstí došlo, v roce 1917 neblaze proslulo jako místo, které dalo název bojovému plynu yperit, jejž zde poprvé v historii nasadila německá armáda.

Vyznamenání francouzského vojska v zákopech na Sommě ve Franciii v r. 1916. Jedna z nejkrvavějších bitev 1. světové války si vyžádala na jeden milion lidských životů.
Vyznamenání francouzského vojska v zákopech na Sommě ve Franciii v r. 1916. Jedna z nejkrvavějších bitev 1. světové války si vyžádala na jeden milion lidských životů. | Foto: ČTK
Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 20. 3. 2014 16:36
 

Právě se děje

Další zprávy