Periskop: Zloděj žaluje galerii, kterou vykradl

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 22. 10. 2013 17:02
Úterý 22. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Asad v příští vládě nebude, shodli se spojenci opozice

Spojenci syrské opozice se v Londýně shodli, že syrský prezident Bašár Asad nesmí být v příští syrské vládě. Řekl to šéf britské diplomacie William Hague.

V Londýně se sešli se zástupci syrské opozice přestavitelé 11 zemí, které Asadovy oponenty dlouhodobě podporují. Hague prohlásil, že v otázce Asadovy budoucí role se shodli všichni účastníci úterního setkání. Jednalo se na něm o mírové konferenci, která se má konat v listopadu v Ženevě a má se na ní dohodnout další politický postup v Sýrii.

Vesmírná loď Cygnus si u ISS odbyla premiéru

Kosmická zásobovací loď Cygnus soukromé společnosti Orbital Sciences se v úterý odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a zamířila s nákladem odpadu zpět k Zemi.

Mluvčí NASA označil odpojení lodi, která byla na své první misi k ISS, za "hladký a bezproblémový". Nepilotovaná loď má ve středu večer shořet v horních vrstvách zemské atmosféry.

Loupení bylo moc snadné, zlobí se zloděj

Obhájce šéfa skupiny rumunských zlodějů, kteří loni v Nizozemsku ukradli sedm obrazů slavných malířů, pohrozil, že podá žalobu na vyloupenou galerii Kunsthal, protože prý odcizená díla nedostatečné chránila.

"Jde o zřejmou velkou nedbalost (ze strany galerie)," prohlásil Catalin Dancu, advokát Rada Dogara, jenž se přiznal, že loni v noci z 15. na 16. října uloupil z rotterdamské galerie Kunsthal obrazy Clauda Moneta, Pabla Picassa, Henriho Matisse, Paula Gauguina, Meyera de Haana a Luciana Freuda.

Pozdě, ale přece. Su Ťij se dočkala

Barmská opoziční vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij si v úterý ve Štrasburku převzala Sacharovovu cenu za lidská práva. Stalo se tak 23 let poté, co jí Evropský parlament v roce 1990 toto prestižní ocenění udělil.

Su Ťij si cenu nemohla dlouhé roky převzít kvůli věznění a rovněž kvůli obavám, že by ji někdejší vojenský režim po vycestování zpět do země nevpustil. "Pokud má u nás demokracie pevně zakořenit, je nutná změna ústavy. Pracujeme na národním usmíření a do té doby potřebujeme pomoc celého světa," prohlásila v děkovném projevu Su Ťij.

Nepálci obnoví pátrání po českých horolezcích

Nepálci obnoví pátrání po dvou českých horolezcích, kteří zmizeli 13. října ve sněhové vánici při výstupu na sedmitisícovou horu Baruntse někde mezi základním táborem a druhým výškovým táborem v nadmořské výšce kolem 6500 metrů.

"Základní informace je, že se podařilo obnovit pátrací akce. I vzhledem k tomu, že se zlepšilo počasí, vypraví se na místo, kde Češi měli původně stanovat, vrtulník se šesti záchranáři," uvedla Grohová.

Mexiko se připravuje na hurikán

Mexické úřady kvůli hurikánu Raymond zavírají přístavy, ruší výuku ve školách a evakuovaly stovky lidí na jihu tichomořského pobřeží země. Déšť a vichr, které hurikán doprovázejí, udeřily na oblast, která se stále ještě nevzpamatovala z rekordních záplav, jež ji postihly před několika týdny.

V pondělí večer místního času (v noci na úterý našeho času) se střed hurikánu třetí kategorie na pětistupňové škále pohyboval asi 145 kilometrů daleko od mexických břehů. Podle meteorologů je pohyb bouře pomalý a chaotický a jeho odklon od Mexika a postup dále na západ lze údajně čekat nejdříve ve středu.

V Nigérii zabíjí cholera

Nejméně 50 lidí zabila za minulý týden cholera v severní Nigérii. Od roku 2010 už si tato střevní infekce vyžádala tisíce obětí.

Poslední epidemie se rozšířila ve státě Zamfara, jehož obyvatelé začali pít vodu přímo z potoků a neošetřených studní poté, co byl kvůli stavbě silnice přerušen provoz hlavního vodovodu. Onemocnění se projevuje průjmem a zvracením, což může vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti.

Skoty tyranizují králíci

Větry bičovaný skotský ostrůvek Canna obývá jen dvanáct lidí, zato však až 16 000 králíků. Tisíce z nich ale musí být podle oficiálního rozhodnutí vyhubeny. Jejich hrabáním totiž ostrov eroduje a nedávno dokonce způsobilo sesuv půdy, který zablokoval jedinou silnici na ostrově.

Nepomáhá ani to, že místní konzumují tolik králičího, kolik jen mohou. "Jíme tady spoustu slaných koláčů s králičím masem, ale stejně s nimi nedokážeme držet krok. "Hrabou v hrobech a vyhrabávají kosti," řekla listu The Times jedna z místních obyvatelek ostrova Winnie MacKinnonová.

 

Právě se děje

Další zprávy