Zeman naštval Palestince, Hrad se snaží mírnit situaci

Zahraničí Michal Žák ČTK Zahraničí, Michal Žák, ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2013 20:30
Prezident pobouřil výrokem, že chce přesunout velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma
Palestinský muslim se modlí před Omarovou mešitou v Jeruzalémě.
Palestinský muslim se modlí před Omarovou mešitou v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Praha/Ramalláh - Český prezident Miloš Zeman narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou.

Tvrdí to alespoň člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát.

V prohlášení zaslaném ČTK tak reagoval na Zemanova úterní slova, že by byl rád, aby se česká ambasáda přesunula z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Status města je přitom jedním z nejkontroverznějších bodů veškerých jednání.

Zeman svůj návrh v minulých dnech uvedl na Dnech pro Izrael v Hradci Králové. Se Zemanem nesouhlasí někteří čeští politici.

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nicméně České televizi řekl, že Zemanův výrok byl vytržen z kontextu.

"To, co pan prezident myslel, bylo vyjádření jeho důvěry a víry v to, že mírový izraelsko-palestinský proces skončí principem dvou států a v té chvíli Česká republika samozřejmě radostně přenese svoji ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma," uvedl Kmoníček.

Počkám si na novou vládu

Prezident s nápadem na přemístění úřadu přišel v úterý, kdy zavítal na Dny Izraele v Hradci Králové.

První jednání po letech

Mírový proces několik posledních let paralyzovaly útoky palestinských radikálů, rekrutujících se především z hnutí Hamás. Po tříleté přestávce se rozhovory podařilo obnovit teprve letos v srpnu, a to díky snaze ministra zahraničí USA Johna Kerryho.

Samotnému startu rozhovorů předcházelo propuštění 26 Palestinců, kteří si odpykávali dlouhé tresty za útoky proti Izraeli. Židovský stát je pustil na svobodu, aby ukázal dobrou vůli.

"Počkám si, jaká bude vláda nová a svým nezaměnitelným osobním kouzlem se pokusím budoucího premiéra a ministra zahraničí přesvědčit, aby uvažovali o této myšlence," citoval ho server iDnes.cz.

Podle Irikáta ovšem obdobnými vyjádřeními "ničí vynaložené úsilí o dosažení dohody". Vyzval proto Ligu arabských států a další organizace ke svolání mimořádných zasedání na úrovni ministrů.

Jablko sváru

Prezident do židovského státu zavítá příští týden. Během třídenní návštěvy se mimo jiné sejde se svým protějškem Šimonem Peresem, jehož označuje za "dlouholetého přítele".

Zeman už v roce 2002 během své návštěvy Izraele popudil Palestince, když Jásira Arafata nepřímo označil za teroristu. Později také proslul ostrými výroky na adresu islámu a muslimů. Například prohlásil, že umírněný muslim je něco jako umírněný nacista.

Status Jeruzaléma je dlouhodobě jedním z ústředních problémů vztahů mezi oběma národy. Izrael ho prohlásil za své nedělitelné hlavní město.

Většina zemí světa tento krok neuznává, proto mají svá velvyslanectví v Tel Avivu.

Výjimku tvoří jen několik zemí (USA či Itálie), které mají ve městě své konzuláty. Bolívie a Paraguay pak mají podle izraelského serveru ambasádu na předměstí Jeruzaléma.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy