Periskop: Mrtvých u Lampedusy je už 211, další přibudou

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 7. 10. 2013 15:46
Pondělí 7. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Mrtvých u Lampedusy přibývá

Pátrání po obětech čtvrtečního ztroskotání lodě s uprchlíky u břehů italského ostrova Lampedusa nekončí. Potápěči během pondělí našli těla hned 17 obětí.

Počet mrtvých tak vyšplhal na 211. To ale podle všeho nebude finální číslo, jelikož podle agentury ANSA bylo na palubě 518 běženců. Přežilo jich jen 155.

Škola pro všechny!

Před rokem přežila brutální útok radikálů z Tálibánu, kteří ji chtěli zabít kvůli tomu, že bojovala za práva žen na vzdělání. Nyní chce šestnáctiletá pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová zavést povinnou školní docházku.

"Budu političkou. Chci změnit budoucnost své země a udělat vzdělání povinné," řekla v rozhovoru pro britskou televizi BBC.

Smrt vlivného rabína

Ve věku 93 let dnes v Izraeli zemřel nejvlivnější rabín, někdejší hlava sefardské komunity a spoluzakladatel ultrakonzervativní náboženské strany Šas Ovadia Josef.

Rabín byl před dvěma týdny hospitalizován kvůli řadě zdravotních potíží. Na klinice ho navštívil i jeho osobní přítel, prezident Šimon Peres, jenž kvůli tomu přerušil schůzku s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Formace Šas byla členem řady vlád, poprvé již koncem 80. let. Výrazně uspěla ve volbách v roce 1999, kdy získala 17 mandátů, poté se profilovala zejména požadavky na zvýšení financování náboženských škol. Po lednových parlamentních volbách je Šas v opozici.

Britové založili vlastní FBI

Spojené království založilo novou bezpečnostní složku, které se podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování hned začalo přezdívat "britská FBI".

Národní agentura pro zločinnost (National Crime Agency, NCA) se bude zabývat těmi nejvážnějšími zločiny v zemi. "NCA bude vytrvale a neúprosně bojovat proti organizovanému zločinu. Zaměří se na hospodářskou a počítačovou zločinnost, zajištění hranic a ochranu dětí," prohlásila ministryně vnitra Theresa Mayová.

Slováci Gorilu ne a ne vyšetřit

Vyšetřování korupční kauzy Gorila nikam nevede. Slovenská policie při rozplétání aféry, která vedla k četným demonstracím a ovlivnila i loňské parlamentní volby.

Kriminalistům se nepodařilo prokázat podezření z machinací při plánované privatizaci bratislavského letiště, a stíhání tak zastavili. Zastaveno bude také vyšetřování údajného podplácení poslanců slovenského parlamentu. Policie v souvislosti s aférou prověřuje ještě další případy, podle dostupných informací ale nikdo nebyl obviněn.

Svatba ve vězení

Jeden z ruských trestaneckých táborů o víkendu prožil mnohonásobnou veselku. Ve věznici u Čeljabinsku jediného dne tam oddali 28 nevěst s ženichy z řad místních vězňů, vesměs pachatelů těžkých zločinů.

Svatby mají podle vedení uralské věznice příznivý vliv na chování trestanců, a tak pro všechny oddané páry zajistilo volné cely nejen pro svatební noc, ale i na celý svatební víkend. Další schůzky novomanželů se však omezí na jedno shledání za půl roku. U vězňů se po svatbě mění vztah k životu i chování. Snaží se co nejdříve dosáhnout propuštění," vysvětlil zástupce náčelníka věznice pro výchovnou práci Amir Kamalov.

"Není zcela jasné, co motivuje dívky, které mnohdy uvidí svého ženicha poprvé až na svatbě. Nicméně každá své rozhodnutí vysvětluje výlučně láskou a vírou," poznamenal server chelyabinsk.ru.

Íránci ukázali džíny

Íránci jsou na popichování od izraelského premiéra zvyklí. Tentokrát ale Benjamin Netanjahu ťal opravdu do živého, když v rozhovoru v britské zpravodajské stanici BBC prohlásil, že útlak íránského lidu jeho vládci se vztahuje i na nošení džín.

Vyvolal tak vlnu posměšků a rozhořčení, které zejména mladí Íránci dali najevo na komunitních sítích.

"Dnes mám na sobě džíny, můžu poslat svou fotku Netanjahuovi, když jeho špioni v Íránu neviděli lidi, kteří mají na sobě džíny a poslouchají západní hudbu na svých iPhonech," nabídl se například na Twitteru mladý teheránský novinář Sádek Ghorbání.

Asi vítr...

To bylo slávy. V neděli dorazily do Moskvy olympijský oheň.

Ještě před začátkem her v Soči ale oheň z řecké Olympie absolvuje po zemi, po železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle i ve vesmíru, na 65 000 kilometrů.

Ooops! Olympic Torch goes out in Moscow
Ooops! Olympic Torch goes out in Moscow

Zhasl ale ještě před tím, než se před Kremlem uskutečnil slavnostní ceremoniál v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Co na tom? Pomohl muž se zapalovačem.

Černý pasažér

Devítiletému Američanovi se podařilo odcestovat z Minneapolisu do Las Vegas, a to bez letenky a doprovodu. Letušky si černého pasažéra všimly až ve vzduchu.

Malý cestovatel, který podle médií utekl z domova, se přes bezpečnostní kontrolu dostal, když předstíral, že patří k rodině, která procházela před ním.

"Příběh má dobrý konec ..., ale samozřejmě nás především znepokojuje, jak se to dítě mohlo dostat přes bezpečnostní kontrolu a pak do letadla," podotkl mluvčí letiště Patrick Hogan.

Tálibán udeřil, zemřeli zdravotníci

Výbuch bomby v pákistánském Péšávaru zabil nejméně dva zdravotníky, kteří očkovali tamní děti proti obrně. Dalších 20 lidí bylo zraněno.

Terčem útoku patrně byli podle ČTK policisté chránící zdravotníky. Lékaři a sestry podílející se na očkovací kampani dětí proti obrně se stali opakovaně cílem útoků poté, co Tálibán očkování odmítl jako zástěrku, pod kterou se západní země snaží sterilizovat muslimy.

Přízrak krize roku 2008

17. října 2013 se může do historie zapsat černě, a to jako den, kdy začala velká, katastrofální, globální, nevídaná a bůhvíjaká ještě krize.

Pokud zůstanou se totiž američtí politici neshodnou na zákonu o vládních výdajích, který způsobil takzvaný "government shutdown", bude ohroženo i hlasování o zvýšení stropu pro zadlužení USA. Nyní je tento strop ve výši 16,7 bilionu dolarů. A to by mohlo v krajním případě vést až k bankrotu.

 

Právě se děje

Další zprávy