Periskop: Legoland uzavřel brány kvůli výhrůžkám extremistů

Přenos skončil
Čtvrtek 6. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Menší trest za útok na šéfa baletu

Moskevský městský soud v odvolacím řízení zmírnil tresty vynesené v prosinci nad pachateli útoku kyselinou na šéfa baletu Velkého divadla Sergeje Filina.

Změnil i výši odškodného, které musejí odsouzení oběti zaplatit. Rozsudek je nyní pravomocný. Informovala o tom agentura ITAR-TASS.

Soud tresty zmírnil na základě překvalifikování obvinění. Baletnímu sólistovi Pavlu Dmitričenkovi, který útok objednal, se původní trest šesti let vězení zkrátil o půl roku. Útočník Jurij Zaruckij, který kyselinu použil, půjde za mříže na devět let místo původních deseti let.

Sergej Filin po necelých třech týdnech opouští moskevskou kliniku.
Sergej Filin po necelých třech týdnech opouští moskevskou kliniku. | Foto: Reuters

Legoland má zavřeno

Britský zábavní park Legoland zůstane tento víkend uzavřen. Obdržel totiž výhrůžky od krajně pravicových skupin, kterým leží v žaludku, že si atrakci na danou dobu rezervovala jistá muslimská organizace.

"Soukromá prohlídka naplánovaná na neděli musela být bohužel zrušena, a to kvůli výhrůžkám krajně pravicových skupin. Park a hotel zůstanou o víkendu zavřeny," oznámil podle agentury AFP zábavní park, který leží ve Windsoru, západně od Londýna.

Konec výjimečného stavu

Tunisko zrušilo výjimečný stav, který vyhlásilo za revolučních událostí v roce 2011. Podle prohlášení prezidentského úřadu, z něhož dnes citovala agentura AFP, výjimečný stav neplatí od středy 5. března.

Výjimečná opatření, která dávala mimořádné pravomoci policii i armádě, prezident Munsif Marzúkí podle prohlášení ruší na celém území země.

Tunisko bylo první z arabských zemí, které povstaly proti svým vládám za událostí, jimž se říká arabské jaro. Prezident Zín Abidín bin Alí odstoupil 14. ledna 2011.

Miliardy za íránskou ropu

Jižní Korea v březnu zaplatí Íránu miliardu dolarů (20 miliard korun) za íránskou ropu. Umožňuje to částečné uvolnění sankcí, které Írán získal díky prozatímní dohodě o svém jaderném programu. Podle dohody má právo obdržet 4,2 miliardy dolarů z příjmů z ropy zmrazených na zahraničních kontech.

DSK opět na výsluní

Sexuálními skandály opředený Dominique Strauss-Kahn se vrací na výsluní. Někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) je podle Francouzů tím, kdo by nejlépe nahradil současného prezidenta Francoise Hollanda. Vyplývá to z průzkumu agentury BVA.

V Elysejském paláci by ho rádo vidělo 56 procent dotázaných. Druhý skončil expremiér Alain Juppé (53 %), třetí pak minulý prezident Nicolas Sarkozy (49 %).

Foto: Reuters

Stop pro velvyslance

Spojené státy omezily pohyb syrského zástupce při OSN Bašára Džaafarího po území USA. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové se Džaafarí nesmí vzdalovat více než 40 kilometrů od centra New Yorku.

Ministerstvo svůj krok nijak nezdůvodnilo, agentura AFP nicméně uvedla, že ambasador v posledních měsících cestoval po USA a šířil propagandu ve prospěch Damašku. Syrská opoziční koalice krok Washingtonu ocenila.

Pomozte s Pompejemi

Nový italský premiér Matteo Renzi nabádá soukromníky, aby pomohli s financováním opravy a údržby starověkých Pompejí. Stav tohoto cenného archeologického a historického objektu je podle něj tak špatný, že to vzbuzuje pohoršení.

"Itálie je zemí kultury a já se ptám šéfů podniků: na co čekáte?" odpověděl podle agentury AFP premiér na otázku, jak se dívá na nedávné zřícení několika kusů stěn v historických Pompejích. Dál nepřijatelný je podle premiéra postoj soukromého sektoru, který odmítá pomáhat s tvrzením, že kultura byla v Itálii vždy věcí státu.

NATO zabilo afghánské vojáky

Vedení spojeneckých sil v Afghánistánu vyšetřuje nálet, při němž zemřelo pět afghánských vojáků.

Důvod incidentu, který se stal v provincii Lógar jižně od Kábulu, zatím není jasný, napsala agentura Reuters s odvoláním na afghánské vládní zdroje.

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 6. 3. 2014 15:24
 

Právě se děje

Další zprávy