* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Dům Ariela Castra šel k zemi
Dům hrůzy, ve kterém Ariel Castro přes deset let držel v zajetí tři ženy, už nikomu smutný příběh připomínat nebude. Budovu v americkém státě Cleveland ve středu ráno strhl k zemi bagr.
Demolice domu trvala přibližně hodinu a dvacet minut. Přihlížející lidé na stržení domu reagovali aplausem.
Třiapadesátiletý Castro si minulý týden za věznění, trýznění a znásilňování tří dívek vyslechl neobvyklý trest, doživotí a 1000 let vězení k tomu.
Z očí do očí? Obama řekl ne
Rusko poprvé pocítilo důsledky poskytnutí azylu Edwardu Snowdenovi.
Americký prezident Barack Obama totiž podle agentury Associated Press oznámil, že se během nadcházejícího summitu G20 v Petrohradu nesejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Stalo se tak jen pár hodin poté, co v televizi vyjádřil zklamání nad tím, že někdejší technik NSA, jenž svět zpravil o rozsahu amerického špiclování, našel útočiště v Moskvě.
Policista jednal v sebeobraně
Švédská prokuratura uzavřela vyšetřování policejní střelby, která podnítila květnové nepokoje na předměstích Stockholmu.
Podle prokuratury nebyl spáchán žádný zločin a policista, který zastřelil 69letého muže ozbrojeného mačetou, jednal v sebeobraně.
Incident v Husby, kde 80 procent populace tvoří přistěhovalci, rozpoutal výtržnosti v této čtvrti a dalších částech Stockholmu, v nichž bydlí především sociálně slabší vrstvy. Švédská média označila za hlavní příčiny násilností nezaměstnanost, sociální vyloučení a chudobu.
Další útok v Jemenu
Při dalším útoku bezpilotního letadla ve středu zemřelo v jižním Jemenu sedm lidí. Podle jemenských zdrojů to byli teroristé z Al-Káidy.
"Letadlo mířilo na dva automobily jedoucí v provincii Šabva. Sedm lidí, kteří v nich jeli, přišlo o život," citovala svůj zdroj agentura AFP.
Bezpilotní nálety se připisují Spojeným státům. Od 28. července při nich v Jemenu zahynulo 24 osob. Země je sídlem nejnebezpečnějšího křídla Al-Káidy.
Pozor na auta
"Riziko, že se stanete obětí teroristického útoku, je mnohem nižší, než že zemřete při dopravní nehodě." V talkshow populárního moderátora Jaye Lena to prohlásil americký prezident Barack Obama. Reagoval tak na dotaz týkající se uzavření ambasád USA na Blízkém východě.
Šéf Bílého domu rovněž popřel, že by tajná služba NSA špehovala obyvatele Spojených států. Zároveň ale poznamenal, že práce agentury je důležitou součástí toho, jak ochránit zemi před hrozbou zvenčí.
Uprchlíky přijme Itálie
Problém se 102 imigranty z Libye, kteří už několik dní beznadějně čekají na tankeru u Malty na povolení se vylodit, vyřešila Itálie. Země v úterý souhlasila s tím, že je přijme.
Maltská vláda oznámila, že tanker vyrazí k přístavnímu městu Syrakusy na Sicílii. Premiér Malty Joseph Muscat poděkoval svému italskému protějšku za rozhodnutí, které podle něj dále upevní vztahy mezi oběma zeměmi. Malta každý rok čelí vlnám tisíců lidí prchajících z Afriky.
Vražda Madurova oponenta
Pablo Uzcátegui, předák venezuelské opoziční strany Proyecto Venezuela, byl zastřelen.
Politik se stal terčem útoku, když se svým synem projížděl hlavním městem státu Barinas. Právě rodiště bývalého socialistického lídra Huga Cháveze je známé svou podporou Chávezova následovníka.
V zemi čtyři měsíce po volbách vládne napětí mezi socialistickou vládou a opozicí, která odmítla uznat volební vítězství prezidenta Nicoláse Madura.