reklama
 
 

Pentagon poprvé obvinil Rusko z porušení odzbrojovací smlouvy. Záměrný krok, jak nás ohrozit, tvrdí

Aktualizováno 8. 3. 2017 19:19
USA obvinily Rusko z porušení smlouvy o omezení raket středního doletu. Rusko americké tvrzení odmítá. Obvinění, které se dosud s odkazem na anonymní zdroje objevovalo jen v médiích, vychází z informací o rozmístění nových ruských raket s plochou dráhou letu. Nová zbraň se několik let vyvíjela a testovala.

Washington - Pentagon poprvé veřejně obvinil Rusko z porušení smlouvy o omezení raket středního doletu, podepsané před třiceti lety. Zástupce předsedy sboru náčelníků štábů Paul Selva při slyšení ve Sněmovně reprezentantů řekl, že chování Moskvy porušuje "ducha a cíle" smlouvy. Rusko americké tvrzení odmítá.

Obvinění, které se dosud s odkazem na anonymní zdroje objevovalo jen v médiích, vychází z informací o rozmístění nových ruských raket s plochou dráhou letu.

Nová zbraň se několik let vyvíjela a testovala, v polovině února ji ale už ruská armáda zařadila do výzbroje.

"Systém ohrožuje většinu našich vojenských zařízení v Evropě," řekl v Kongresu generál Selva. "Jsme přesvědčeni, že Rusové tento krok udělali záměrně, aby ohrozili alianci v oblastech jejího působení," zdůraznil.

Jak Pentagon na ruské chování odpoví, Selva neřekl. Neměl pro poslance ani žádnou informaci o příčinách ruského kroku. Řekl jen, že neexistují náznaky toho, že by se Moskva k dodržování smlouvy chtěla vrátit.

Spojené státy podle zdrojů Pentagonu varovaly Rusko před rozmístěním raket SSC-8 už během jejich vývoje, poprvé v roce 2014 a znovu o rok později. Moskva ale pokaždé americké výtky odmítla.

autor: ČTK | 8. 3. 2017 19:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama