Pchjongjang vyhostí Jihokorejce a zakáže turistiku

Roman Gazdík
24. 11. 2008 15:53
KLDR také zruší vlakovou linku k jižním sousedům
Jihokorejský voják na linii příměří ve vesnici Panmundžom
Jihokorejský voják na linii příměří ve vesnici Panmundžom | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea hodlá dodržet svou dřívější hrozbu a uzavřít hranici se svým jižním sousedem. Chce ze svého území vypovědět i některé Jihokorejce.

Podle pondělního prohlášení severokorejské armády budou také pro jihokorejské turisty zastaveny turistické prohlídky v historickém Kaesongu poblíž demilitarizované zóny mezi oběma zeměmi. Mezistátní vlakové spojení bude přerušeno.

"Jihokorejské loutky jsou stále odhodlány ke zrádným, rozdělujícím a konfrontačním trikům," citovala z oficiálního prohlášení Korejská centrální tisková agentura (KCNA). "Vyhlídky mezikorejských vztahů budou zcela závislé na přístupu jihokorejských autorit."

Kaesong pojede dále

Jde o první oznámení konkrétních opatření, která hodlá Pchjongjang v záležitosti uzavření hranice podniknout. Jihokorejci, kterým hrozí vyhoštění, pracují ve společném industriálním komplexu v Kaesongu, kde je ve více než 80 továrnách zaměstnáno také přes 30 tisíc dělníků ze Severní Koreje.

Spolu, či každý jinam?
Spolu, či každý jinam? | Foto: Reuters

Uzavřením továren ve městě, které před Korejskou válkou patřilo k jihu, však Pchjongjang nepohrozil - jsou totiž důležitým zdrojem jeho tvrdé měny.

Podle jihokorejských politiků to přesto věští chmurné vyhlídky.  

"Je to velmi vážná situace, která vrací vztahy mezi severem a jihem o několik let," citovala agentura AP mluvčího jihokorejského ministerstva pro sjednocení Kima Ho-njona, jehož úřad už obdržel dokumenty týkající se konkrétních zákazů a opatření.

 

Konec styků

Přerušení vlakového spojení, které rovněž vedlo do továren v Kaesongu, je spíše symbolického rázu. Lokomotivy sice jezdily tam a zpátky denně, většinou byly ale prázdné kvůli lepšímu silničnímu spojení.

Ukončení prohlídek Kaesongu má větší váhu. Šlo o jediné místo, kde se mohli (za přítomnosti severokorejských strážců maskovaných za průvodce) Jihokorejci stýkat se svými severními sousedy.

Panmundžom: symbol příměří i rozdělení. Už 55 let
Panmundžom: symbol příměří i rozdělení. Už 55 let | Foto: Reuters

Jednodenní prohlídky, které stály přibližně dvě stě dolarů, začaly fungovat v prosinci loňského roku a každý měsíc se jich účastnilo deset tisíc turistů.

Další společný projekt, turistické výlety na "nejkrásnější korejskou horu" Kumgang, byl zastaven už v srpnu - poté, co zde severokorejští vojáci zastřelili třiapadesátiletou jihokorejskou turistku, která se procházela po pláži.

Postupné oteplování mezi oběma zeměmi náhle ustalo, když se na jihu v únoru ujal moci nový prezident Lee Mjung-Bak, který slíbil postupovat proti Pchjongjangu tvrději.

Sever se o něm podle AP vyjádřil i jako o "zrádci", "proamerickém psychopatovi" a "opovrženíhodném šmejdovi".

 

Právě se děje

Další zprávy