Nucená dovolená či odchod z parků. Co vláda USA zavírá

Martin Novák Martin Novák
1. 10. 2013 12:40
Přehledně: Co ve Spojených státech nefunguje, co je zavřeno, kdo nepracuje
Příjezdovou silnici k washingtonskému Lincolnovu památníku přehradil zátaras. Je zavřeno.
Příjezdovou silnici k washingtonskému Lincolnovu památníku přehradil zátaras. Je zavřeno. | Foto: Reuters

Washington - Americké federální vládě došly peníze. Poprvé po sedmnácti letech se tedy provoz úřadů a institucí, placených z federálního rozpočtu, omezuje nebo úplně zastavuje.

Až tam dospěly spory republikánů a demokratů v Kongresu. Republikáni odmítli hlasovat pro státní výdaje, dokud nebude odložena zdravotnická reforma, prosazená prezidentem Barackem Obamou. Republikánskou stranou nenáviděná.

Demokraty ovládaný Senát to ale opakovaně odmítl, takže výsledkem je federální vláda bez potřebných financí. Podle deníku Washington Post čeká nyní Sněmovnu reprezentantů horečné vyjednávání a současný stav bude trvat zhruba týden.

V roce 1995 za prezidenta Billa Clintona trvala nouze pět dní, tehdy se nucená dovolená týkala 450 tisíc lidí. Letos to bude více - přibližně 800 tisíc.

Podívejte se v našem přehledu, jaké změny nastávají.

- Turisté a všichni návštěvníci se do USA dostanou, protože letový provoz nebude přerušen. Řada turistických atrakcí a památek ale bude zavřená. Mnoho muzeí, národních parků, knihoven a dalších objektů. Návštěvníci, kteří už jsou v národních parcích, dostali 48 hodin na jejich opuštění.

- Ze zhruba dvou milionů federálních zaměstnanců se přerušení práce a nucená dovolená týká zhruba 800 tisíc lidí. Každý se dozví od svého nadřízeného buď e-mailem nebo telefonicky, zda má přijít do práce, nebo zůstat doma. Ti, kteří uslyší nebo si přečtou pokyn "zůstaň doma", mohou v úterý do zaměstnání přijít, aby si "dali věci do pořádku".

- Ti, kteří i v nynější situaci nadále pracují, nemají garanci, že dostanou plat včas v běžném termínu. To se týká třeba i zaměstnanců letového provozu, ostrahy věznic nebo pohraniční stráže.

- Nadále beze změny fungují všechny instituce, potřebné pro zajištění americké národní bezpečnosti. Tedy policie, armáda, ostraha hranic. Podle Pentagonu ale není vyloučeno, že v případě prodloužení současné krize dostane nucenou dovolenou část civilních zaměstnanců ministerstva obrany.

- Ministerstvo zahraničí a americká velvyslanectví ve světě provoz neomezují. Víza a elektronická povolení pro cestu do Spojených států jsou nadále vydávána, protože tyto služby jsou financovány hlavně žadateli o vstup do USA.

- Federální justice zatím pokračuje v práci beze změny minimálně do 15. října. Až pak se má rozhodnout o dalším postupu. Vyšetřování zločinů a trestních činů se nedostatek peněz zatím také nijak nedotýká.

Turisté na cestě trajektem od sochy Svobody do newyorského Battery Parku.
Turisté na cestě trajektem od sochy Svobody do newyorského Battery Parku. | Foto: Reuters

- Nejvyšší soud nadále pracuje minimálně do pátku 4. října, pak mohou nastat změny.

- Zastaveny jsou práce na lékařských výzkumech, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí také přestává fungovat. 

- Žadatelé o povolení vlastnit zbraně musejí počítat s delší čekací lhůtou. Zastaveny jsou projekty, týkající se obnovitelnách zdrojů energie.

- Federální kontrola potravin a zboží, dovezeného do Spojených států, pokračuje.

- Ve Washingtonu se zastavuje odvoz odpadků maximálně na jeden týden od začátku krize.

- Pošta v USA funguje dál, vypláceny jsou i sociální dávky a peníze, určené v rámci federálního zdravotnického programu některých lidem.

 

Právě se děje

Další zprávy