Reykjavík - Evropská unie zřejmě brzy uvítá svého osmadvacátého člena. Islandský parlament dnes schválil žádost o vstup do EU.
Ve třiašedesátičlenném zákonodárném sboru stačilo stoupencům členství v unii 33 hlasů. Přesně tolik jich zvedlo pro EU ruku, proti bylo 28 poslanců. Dva se zdrželi hlasování.
Vláda ostrova zřejmě oficiálně požádá o členství 27. července na schůzce ministrů zahraničí Unie v Bruselu.
Kdyby...
Islanďany žene do náruče EU finanční krize.
Premiérka Johanna Sigurdardóttirová je přesvědčena, že jako členská země Unie by Island ekonomické otřesy zvládl lépe.
"Ani minutu jsem nepochybovala o tom, že hluboké krizi, která nás zasáhla v říjnu, jsme se mohli vyhnout, kdybychom byli v Evropské unii," řekla předsedkyně vlády.
Island si musel ve svízelné situaci vypůjčit peníze od Mezinárodního měnového fondu a některých evropských zemí. Dokonce zvažoval půjčku od Ruska.
Kabinet nyní tvoří sociální demokraté a zelení. Sociální demokracie je jednoznačně pro vstup do EU, zelení s výhradami.
Veřejnost je pro
Podle průzkumů je přes 60 procent Islanďanů pro vstup do Evropské unie. Proti se ale staví vlivná rybářská lobby. Obává se, že bude čelit restrikcím a kvótám při rybolovu.
Pokud Brusel žádost akceptuje, přístupové rozhovory mohou být rychlé. Mnohem rychlejší, než tomu bylo u postkomunistických zemí. Island totiž už dnes řadu podmínek pro členství v Unii splňuje.
Premiérka po dnešním rozhodnutí parlamentu prohlásila, že rozhovory mohou trvat dva až tři roky.
EU by se tak mohla rozšířit na osmadvacet členů už v roce 2011. Jako další člen by mohlo zhruba ve stejné době přibýt Chorvatsko.