Londýn - Britský parlament schválil konečnou podobu zákona o odchodu Británie z Evropské unie, který Spojenému království po vystoupení z bloku zajistí právní kontinuitu. Sněmovna lordů, horní komora parlamentu, takzvaný brexitový zákon podle agentury Reuters potvrdila v podobě požadované premiérkou Theresou Mayovou. Lordi tak učinili vzápětí poté, co Dolní sněmovna zamítla další ze série dodatků, které horní komora navrhla s cílem poskytnout zákonodárcům větší vliv na řízení brexitu.
Přijatý návrh brexitového zákona se oficiálně stane zákonem v nadcházejících týdnech, až získá souhlas královny Alžběty II., což je považováno za formalitu.
Parlamentu zůstala symbolická role
Dolní sněmovna britského parlamentu ve středu pozdě odpoledne odmítla dodatek, který v pondělí přijala Sněmovna lordů a který dával zákonodárcům větší slovo v celém procesu odchodu Spojeného království z Evropské unie. Agentura Reuters poznamenala, že premiérka Theresa Mayová tak získala souhlas se svou představou o tom, do jaké míry budou moci zákonodárci do brexitu mluvit.
Sněmovna lordů, která je proevropsky orientovaná, schválila sérii dodatků k zákonu o brexitu, všechny ale Dolní sněmovna dosud zamítla. Stalo se tak i ve středu v případě návrhu, který parlamentu přisuzoval důležitější roli pro případ, že poslanci dolní komory brexitovou dohodu neschválí, nebo se Londýnu a Bruselu nepodaří takovou dohodu vůbec dojednat.
Vláda Mayové v minulosti souhlasila jen se symbolickým schvalováním dalších svých kroků parlamentem v případě neexistence dohody, což po středečním hlasování nadále platí.
Brexitový zákon po nynějším přijímání a následném zamítání dodatků bude muset ještě jednou projít posouzením ve Sněmovně lordů. Deník The Guardian nicméně poznamenal, že se neočekává, že by ho lordi poslali zpět dolní komoře, což znamená, že návrh zákona projde.
Zákon o brexitu má Británii zajistit právní kontinuitu po odchodu z EU. Obě komory parlamentu ho musejí schválit před vystoupením země z evropského bloku, které se čeká 29. března 2019.