Šest měsíců se zdálo, že život na pařížských předměstích se vrátil zpět do starých kolejí.
Tisíce zničených aut, vyrabované budovy a stovky maskovaných mladíků, kteří od pondělí plní francouzské ulice, jsou ale jasným důkazem, že mnoho se od listopadových nepokojů nezměnilo a sliby vlády vyšly naprázdno.
Vláda neřeší a nepokoje se vrací
"Nic se nevyřešilo a situace se stále zhoršuje," tvrdí sociolog Michel Wieviorka. Podle jeho slov je francouzský model integrace přistěhovalců nefunkční a země, která slibovala volnost, rovnost a bratrství opět selhala.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Buďte doma, vzkazuje Francie imigrantům
- Francie: Města se opět bojí noční můry
- "Příště vytáhnou Francouzi kalašnikovy"
- Ve Francii zase hořely stovky aut
- Sarkozy: Zahraniční výtržníci musí pryč
- Interaktivní grafika: Francie den po dni
"Současná Francie se nachází v situaci, která je horší než slepý konec ulice. Rychlé řešení neexistuje a mladí přistěhovalci na předměstích pouze čekají na první záminku k dalším protestům, " dodal v rozhovoru pro agenturu AP.
Jeho slova v pondělí potvrdily desítky mladých lidí na ulicích pařížských předměstí Clichy-sous-Bois a Montfermeil, kde stejně jako při listopadových nepokojích došlo k prvním střetům s policií.
"Vše, co potřebujeme, je záminka, aby vše mohlo začít znova," prohlašuje za skupinku mladých přistěhovalců patnáctiletá Joana.
Čekalo se na záminku a ta přišla
Pondělní zatčení mladíka, který měl údajně surově zbít tamního řidiče autobusu, netrpělivým a nespokojeným mladíkům stačilo.
Shodou okolností je tím zatčeným osmnáctiletý Muhittin Altun, který na rozdíl od svých dvou kamarádů přežil říjnovou tragédii, která podzimní nepokoje odstartovala.
"Zadržení Muhittina Altuny za házení kamenů je pouhou záminkou. Věřím, že je nevinen," prohlásil jeho právník Jean-Pierre Mignard pro agenturu AFP. "Byl zadržen před svým domem pouhý den před plánovaným soudním líčením, kde měl vypovídat o říjnové tragédii."
Proti mladíkům s baseballovými pálkami v rukou a zápalnými bombami se do ulic Clichy-sous-Bois a Montfermeil ihned postavily speciální jednotky policie. Po zkušenostech z podzimu nehodlá francouzská vláda nic riskovat.
Sarkozy: Vše je organizované a naplánované
"Násilí v Montfermeil není spontánní akcí, ale dobře organizovanou stávkou. V ulicích se pohybuje více než sto maskovaných mladíků. Je jasné, že celá akce byla předem naplánovaná," nechal se slyšet ministr vnitra Nicolas Sarkozy.
Byl to přitom právě on, kdo v listopadu celou věc ještě více vyhrotil, když prohlásil, že "francouzská předměstí potřebují pořádně vyčistit od špíny". Prezidentský kandidát tak vyvolal nenávist celé řady obyvatel předměstí.
Podle sociologa Wieviorky má ale mnohem větší podíl na současné kritické situaci ve Francii prezident Jacques Chirac.
"Když byl v roce 2002 zvolen prezidentem, ukončil řadu sociálních programů, které předchozí socialistická vláda Lionela Jospina zahájila. V okamžiku, kdy si vláda v roce 2004 uvědomila, že jen díky nim se dařilo udržovat život v některých předměstích v normálu, bylo už pozdě."
Vláda sice slibuje, že zatočí s nezaměstnaností a rasovou nenávisti, desítky let diskriminace a nezdařená integrace cizinců však zanechaly na mladých přistěhovalcích a především jejich rodičích šrámy, které pomalý a nejasný postup vlády nemůže úplně zacelit.
Za nedostatečný považuje postup vlády například politik francouzské Strany zelených Noel Mamere: "Prostě jen položili pokličku na bublající hrnec, který opět exploduje." V tom se s ním podle posledních průzkumů shoduje také 80 procent francouzských občanů.