Paříž hořela i druhou noc, vzpomínky na nepokoje sílí

jau, gaz
27. 11. 2007 11:55
Po bitkách zůstalo mnoho raněných. Uvnitř FOTOGALERIE
Policisté schovaní za hořícím vozem střílejí gumové projektily po výtržnících.
Policisté schovaní za hořícím vozem střílejí gumové projektily po výtržnících. | Foto: Reuters

Paříž - Během druhé noci potyček mezi policií a mladíky na pařížském předměstí Villiers-le-Bel bylo zraněno nejméně šedesát policistů, pět z nich se podle britské BBC nachází v kritickém stavu.

Jeden z těžce zraněných policistů byl zřejmě zasažen loveckou puškou.

Výtržníci házeli po policistech kameny, prskavky a molotovovy koktejly. Mladé Francouze rozzuřila smrt dvou teenagerů, kteří zahynuli při střetu svého motocyklu s policejním vozem.

Laramimu bylo šestnáct a Moushinovi patnáct let.

Nehoda, nebo zabití? A zavolali policisté sanitku?

Protestující zapalovali auta, poškodili desítky obchodů a vypálili veřejnou knihovnu a berní úřad.

Policie se snažila pouliční bojovníky zahnat slzným plynem a gumovými projektily. Přibližně deset lidí bylo zatčeno a šedesát vozů padlo za oběť plamenům.

Předměstí Paříže poprvé vzplálo o nedělní noci.

Mladá komunita viní ze smrti dvou motorkářů policii. Ta se ale hájí: podle ní šlo o dopravní nehodu. Motocykl jel údajně příliš rychle a mladí jezdci neměli helmu.

Nejasnosti panují také okolo toho, co se stalo po střetu motorky s policejním vozem. Policisté tvrdí, že ihned po nehodě zavolali lékařskou pomoc, místní obyvatelé však tvrdí opak. 

Prokurátor už nařídil, aby byla nehoda na předměstí Villiers-le-Bel vyšetřována jako zabití.

Neoblíbená policie

Do věci se již také vložili příbuzní zabitých teenagerů, kteří vyzvali k uklidnění situace. To žádá i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který je nyní na státní návštěvě Číny.

Z Villiers-le-Bel se nepokoje přesto rozšířily i do dalších pěti okolních měst.

Podle francouzského ministra vnitra Michella Alliota-Marieho nejsou akce mladíků spontánní, jak dříve tvrdil bratr jednoho ze zabitých, ale organizované.

Současné nepokoje oživily vzpomínku na dva roky staré události, kdy se po smrti dvou mladých lidí na předměstí Paříže přelily pouliční nepokoje z metropole do měst po celé zemi.

Policie není na pařížských předměstích, kde žije mnoho přistěhovalců, příliš oblíbená. Údajně díky svým diskriminačním praktikám a rasismu.

 

Právě se děje

Další zprávy