Pár našel při venčení psa poklad za 200 milionů korun

ČTK ČTK
26. 2. 2014 8:01
Jedná se o 1400 zlatých mincí z doby takzvané zlaté horečky.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Los Angeles (USA) - Poklad v podobě vzácných mincí z doby takzvané zlaté horečky našel v loňském roce v Kalifornii manželský pár při venčení psa. Jak ve středu napsala agentura Reuters, může jít o největší zakopaný poklad, jaký se kdy v USA našel. Jeho hodnota se odhaduje na více než deset milionů dolarů (asi 200 milionů korun).

Celkem 1400 zlatých mincí datujících se od poloviny do konce 19. století je v téměř dokonalém stavu. Našly se v osmi zrezivělých plechovkách loni v dubnu na pozemku šťastného páru, sdělil nyní odborník na mince David McCarthy z firmy Kagin's, na kterou se nálezci obrátili.

"V minulosti byly objeveny potopené lodi s tisícovkami mincí, ale zakopaný poklad tohoto druhu je něco nevídaného," řekl McCarthy. "Nikdy jsem neviděl poklad takové ceny v Severní Americe, ani mince v takovémto stavu."

Totožnost páru ani přesné místo nálezu firma sdělit nechce. Respektuje tak přání nálezců, kteří se obávají, že by na jejich pozemek v severní Kalifornii začali pořádat nájezdy samozvaní hledači pokladů. Pár vyrazil vyvenčit psa, když narazili na zrezivělé kusy plechovek trčící ze země. Zkusili je vyhrabat a tehdy našli zlaté mince a celý poklad.

Nejasné zůstává, kdo zlaté mince vyražené v letech 1847 až 1894 na tomto místě ukryl. Plechovky byly roztroušené na několika místech zahrady v různé hloubce, což naznačuje, že nebyly zakopány najednou. Mince v tehdejší hodnotě 20 dolarů byly v době zakopání zřejmě nové nebo skoro nové.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy