Policejní komanda Berkut končí, Kyjev čeká novou vládu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2014 9:39
V ukrajinském parlamentu pokračují vyjednávání o koalici. Krym chce k Rusku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ivo Dokoupil

Kyjev - Obávané policejní oddíly Berkut končí. Bez dalších podrobností to oznámil prozatímní ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

"Berkut je pryč. Podepsal jsem nařízení číslo 144, o rozpuštění speciálních policejních jednotek Berkut," napsal na Facebooku.

Ve speciálních jednotkách doposud sloužilo na 4000 mužů a je jim připisován největší podíl na smrti desítek demonstrantů, kteří v uplynulých týdnech přišli o život na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Obtížná vyjednávání...

Mezitím v kuloárech ukrajinského parlamentu horečně pokračují konzultace o vytvoření většinové vládní koalice. Kabinet má být na Majdanu představen už večer, ale podle médií se rodí obtížně.

Hlavní vedoucí síly ukrajinské "únorové revoluce" mají v parlamentu kolem 170 hlasů, do nadpoloviční většiny ze 450 poslanců jim 56 hlasů chybí.

OBSE a Washington

Ukrajina - Kyjev - nepokoje - 20. 2.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jmenovala zvláštního vyslance pro Ukrajinu a navrhuje vytvořit mezinárodní skupinu. Po jednání s americkým viceprezidentem Joem Bidenem to oznámil švýcarský prezident Didier Burkhalter, jehož země nyní OBSE předsedá.

Bílý dům oficiálně neuznal šéfa ukrajinského parlamentu Oleksandra Turčynova za úřadující hlavu státu. Údajně se tak rozhodl v obavě z reakce Moskvy. Washington místo toho vyzval Ukrajinu, aby co nejdřív vytvořila úřednickou vládu, která zemi povede do řádných voleb.

Donedávna dominantní Strana regionů se rozpadla, v důsledku toho je ve sněmovně až polovina poslanců nezařazených. Strany Vlast, UDAR a Svoboda se je snaží získat do svých řad.

Program budoucího kabinetu národní jednoty lze podle hlavního kandidáta na post premiéra Arsenije Jaceňuka shrnout do pěti bodů: je to zejména stabilizace finanční a politické situace v zemi, dále uzavření smlouvy s Mezinárodním měnovým fondem, vyšetření zločinů spáchaných při útocích proti demonstrantům, reforma ministerstva vnitra a podpis asociační smlouvy s Evropskou unií.

... i podmínky Majdanu

Vyjednávání se komplikují i kvůli demonstrantům, kteří prý politikům hluboce nedůvěřují. Stále stanují na kyjevském centrálním náměstí a jsou připraveni tam vydržet až do léta. Z centra města se odmítají vzdálit, dokud nedostanou záruky kardinální změny poměrů.

Vymínili si právo o nové vládě spolurozhodovat. Nesmí v ní usednout nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců a rovněž žádný z politiků, který vykonával jakoukoli státní funkci od roku 2010, kdy se prezidentem stal Viktor Janukovyč.

Napětí se zvyšuje i na Krymu, kde na budově místního autonomního parlamentu zavlála ruská vlajka. Na poloostrově sílí volání po uspořádání regionálního referenda, které by mělo rozhodnout o jeho budoucnosti. Nové ukrajinské vedení chce vzpurný krymský parlament rozpustit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy