Vatikán - Papež František v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) na Boží Hod vyzval k ukončení násilí ve světě, zmínil zejména Sýrii, Jižní Súdán či Středoafrickou republiku.
Požehnání přednesl za poměrně silného větru z balkonu baziliky svatého Petra ve Vatikánu před desetitisíci věřícími, kteří ho uvítali bouřlivým potleskem a jásotem. Hlava katolické církve ve své řeči zmínila i problém imigrace a nedávná lodní neštěstí, při kterých zahynuly desítky přistěhovalců u italské Lampedusy.
Dnešní požehnání Městu a světu bylo prvním vánočním poselstvím nového papeže od jeho nástupu do úřadu letos na jaře. František v něm mluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil Sýrii, kterou již téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes 100 000 životů.
"Každý by měl být mírotvůrcem," uvedl papež. "Války berou a zraňují tolik životů," dodal s tím, že válečné konflikty zasahují zejména ty nejzranitelnější osoby, jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé. "Bůh je mír: Prosme ho, aby nám pomohl stát se každý den mírotvůrcem v našich životech, v našich rodinách, v našich městech, národech i na celém světě," dodal František.
Papež také vyzval k dialogu a k ukončení nedávno rozpoutaného konfliktu v Jižním Súdánu. "Nynější napětí si tam vyžádalo již množství obětí a ohrožuje mírové soužití v tomto mladém státě," řekl František.
Násilí je třeba zastavit i v Nigérii, Iráku, Středoafrické republice či Kongu, řekl pontifex. Pomodlil se rovněž za úspěch rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci.
Ve svém poselství František poprosil Boha, aby "myslel na tu spoustu dětí, které byly uneseny, zraněny či zabity v ozbrojených konfliktech a rovněž na ty, kterým bylo ukradeno dětství a které přinutili stát se vojáky".
Celé poselství hlavy katolické církve se točilo kolem míru. "Mír je každodenní závazek," uvedl papež. Jak dodal, za mír se modlí i lidé jiných náboženství. V jednu chvíli se František dokonce odchýlil od předem připraveného textu, když prohlásil: "Zvu i nevěřící, kteří si přejí mír, aby spojili své síly s věřícími. Pojďme se všichni spojit a vyslovme modlitby či přání za mír." Za tato slova si vysloužil obrovský potlesk přítomných. Na Svatopetrském náměstí i v okolních ulicích ho za poměrně silného větru poslouchalo na 70 000 lidí.
Tím, že oslovuje ateisty a lidi jiného vyznání, se papež František významně liší od svého předchůdce Benedikta XVI., který podle agentury Reuters u "nekatolíků" často vyvolával spíše pocit, že jsou lidmi druhé kategorie.
František je v úřadu od března a poselství Městu a světu měl příležitost pronést již o letošních Velikonocích. Tehdy se v něm věnoval konfliktům v Izraeli a Sýrii a vyslovil se také proti vyčerpávání přírodních zdrojů.
Papež dnes hovořil italsky a jen na závěr přednesl požehnání v latině. Zvykem přitom bývalo, že Svatý otec vyslal svůj vzkaz v několika světových jazycích, včetně češtiny. František ale tuto tradici nedodržel jak o Velikonocích, tak i nyní.