Papež slíbil řešit celibát a potírat pedofilii v církvi

ČTK ČTK
13. 7. 2014 22:55
Pedofilii v církvi označil František za "lepru".
Římský zpravodaj BBC David Willey k tomu poznamenal, že papežovy projevy "spatra" často provází nejasnosti či nesrovnalosti.
Římský zpravodaj BBC David Willey k tomu poznamenal, že papežovy projevy "spatra" často provází nejasnosti či nesrovnalosti. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se bude zabývat celibátem kněžích, ale zdůraznil, že si to vyžádá více času.

V rozhovoru, který v neděli zveřejnil italský deník La Repubblica, také odsoudil sexuální násilí proti dětem. Rovněž prý také také řekl, že mezi duchovními jsou podle jeho odborníků asi dvě procenta pedofilů. O tuto formulaci se následně rozhořely spory. Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi podle BBC upozornil na to, že list citoval papežova slova nepřesně.

Na otázku, zda katoličtí kněží se budou jednou smět ženit, papež odpověděl, že jejich celibát byl zaveden 900 let po smrti Ježíše a že v některých východních církvích pod záštitou Vatikánu se kněží mohou ženit.

"Existuje skutečný problém, ale není prvořadý. Vyžádá si to čas, ale jsou řešení a já je najdu," řekl bez dalšího upřesnění.

Pedofilii v církvi označil za "lepru" týkající se prý dvou procent duchovních, včetně biskupů a kardinálů. Podle této bilance by se pedofilie týkala zhruba 8000 z celkového počtu kolem 414 000 kněží. "Považuji tento stav za nesnesitelný," zdůraznila podle webu BBC hlava římskokatolické církve. František slíbil "se tomu postavit s přísností, jakou si to vyžaduje".

Podle Lombardiho papežova citace o pedofilech není přesná. Hlava církve prý řekla, že "dvě procenta pedofilů jsou kněžími, dokonce biskupy a kardinály".

Lombardi dodal, že rozhovor s La Repubblica nebyl skutečným rozhovorem v pravém slova smyslu, ačkoli byl naplněn "smysl i duch" konverzace. Mimo jiné uvedl, že z diskuze s papežem nebyla pořízena nahrávka a že František poté nekontroloval, zda jsou odpovědi v listu přesné.

Římský zpravodaj BBC David Willey k tomu poznamenal, že papežovy projevy "spatra" často provází nejasnosti či nesrovnalosti. Je to prý tím, že chce oproti svému předchůdci prokázat vstřícnější přístup církve, což ale někdy mezi jeho mediálními poradci vyvolává zděšení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy