Papež přijal oběti pedofilních kněží, sloužil za ně mši

ČTK ČTK
7. 7. 2014 13:11
Setkání papeže Františka se zneužitými mělo přísně soukromý ráz.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež František jako první hlava katolické církve přijal ve Vatikánu skupinu obětí pedofilních kněží, jejichž aféry otřásly celým světem.

Hlava církve před soukromou audiencí odsloužila mši za lidi, kteří byli obětí sexuálního zneužití ze strany duchovních. Setkání mělo přísně soukromý ráz, informovala agentura AFP.

Do Františkovy vatikánské rezidence v domě svaté Marty ráno dorazilo po dvou hostech z Británie, Irska a Německa.

Papež v jejich přítomnosti sloužil mši a pak s nimi pohovořil.

František po svém loňském březnovém zvolení vyhlásil nulovou toleranci k sexuálním zločinům v řadách kněží a nedávno takové počínání označil za podobnou svatokrádež jako pořádání černých mší satanisty.

Pondělní návštěva byla vůbec prvním setkáním s oběťmi sexuálního zneužívání na vatikánské půdě. Františkův předchůdce Benedikt XVI., během jehož pontifikátu se začaly tyto skandály vyšetřovat, se podle Vatikánu sešel s několika zneužitými lidmi během svých cest po světě.

Letos v dubnu se František za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími omluvil a ujistil, že pachatelé budou potrestáni.

Zároveň ujistil, že celibát, který mnozí považují za příčinu pedofilních skandálů, není pro církev dogmatem, v blízké době se však jeho zrušení patrně řešit nebude.

Vatikán poté oznámil, že za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 udělil menší tresty. Obviněny či odsouzeny byly stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či v Kanadě.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 25 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy