reklama
 
 

Papež přijal oběti pedofilních kněží, sloužil za ně mši

7. 7. 2014 13:11
Setkání papeže Františka se zneužitými mělo přísně soukromý ráz.

Vatikán - Papež František jako první hlava katolické církve přijal ve Vatikánu skupinu obětí pedofilních kněží, jejichž aféry otřásly celým světem.

Hlava církve před soukromou audiencí odsloužila mši za lidi, kteří byli obětí sexuálního zneužití ze strany duchovních. Setkání mělo přísně soukromý ráz, informovala agentura AFP.

Do Františkovy vatikánské rezidence v domě svaté Marty ráno dorazilo po dvou hostech z Británie, Irska a Německa.

Papež v jejich přítomnosti sloužil mši a pak s nimi pohovořil.

František po svém loňském březnovém zvolení vyhlásil nulovou toleranci k sexuálním zločinům v řadách kněží a nedávno takové počínání označil za podobnou svatokrádež jako pořádání černých mší satanisty.

Pondělní návštěva byla vůbec prvním setkáním s oběťmi sexuálního zneužívání na vatikánské půdě. Františkův předchůdce Benedikt XVI., během jehož pontifikátu se začaly tyto skandály vyšetřovat, se podle Vatikánu sešel s několika zneužitými lidmi během svých cest po světě.

Letos v dubnu se František za případy sexuálního zneužívání dětí kněžími omluvil a ujistil, že pachatelé budou potrestáni.

Zároveň ujistil, že celibát, který mnozí považují za příčinu pedofilních skandálů, není pro církev dogmatem, v blízké době se však jeho zrušení patrně řešit nebude.

Vatikán poté oznámil, že za posledních deset let kvůli sexuálnímu obtěžování dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 udělil menší tresty. Obviněny či odsouzeny byly stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či v Kanadě.

autor: ČTK | 7. 7. 2014 13:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama