Církev objasnila případ pedofila, jenž bydlel u papeže

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 3. 2010 14:04
Církev přiznala chybu, pedofilního kněze prý měla vyloučit dříve
Německý biskup se byl radit skándály už i ve Vatikánu
Německý biskup se byl radit skándály už i ve Vatikánu | Foto: Reuters

Mnichov - Katolická církev v pondělí osvětlila případ kněze o němž hovořila pouze jako o panu "H." Jeho celé jméno, které vypátrala média, zní Peter Hullarman.

O Hullarmanovi alias panu "H" se psalo v souvislosti s tím, že mu papež Benedikt XVI., ještě jako mnichovský arcibiskup, poskytl azyl na své faře v Mnichově, ačkoliv věděl, že má sklony k pedofilii.

Německá arcidiecéze již dřív spekulace potvrdila a nyní k případu doplnila další podrobnosti, které zveřejnil server BBC. 

V době kdy kněz Hullarmann pobýval na faře v Mnichově (na začátku 80. let), aby se mohl v klidu léčit ze své pedofílie, se podle katolické církve dopustil blíže nespecifikovaného obtěžování dětí.

Církev mu proto zakázala jakoukoliv práci s dětmi a mládeží, ale ze svých řad ho prozatím nevyloučila.

To se ale změnilo v roce 1985, kdy se dnes dvaašedesátiletý Peter Hullarmann dopustil sexuálního deliktu na jedenáctiletém chlapci, za což byl později právoplatně odsouzen k osmnáctiměsíční podmínce.

K incidentu mělo dojít ve městě Essen v Porúří, kam byl domněle vyléčený kněz převelen.

Zákaz v nedávné době blíže nespecifikovaným způsobem porušil a v pondělí byl suspendován. Podle italských reportérů se pedofilní kněz provinil tím, že se vydal tábořit s dětmi ze své fary.

Zrušte celibát, volají (někteří) Němci

V souvislosti s případy sexuálního obtěžování kněžími se začínají stále hlasitěji ozývat hlasy volající po zrušení celibátu. Nejvyšší autority církve včetně papeže Benedikta XVI. to ale odmítají.

Nikdo z vysoce postavených katolíků zatím přímo neřekl, že by obtěžování dětí kněžími byl důsledek celibátů, ale toto vysvětlení se přímo nabízí, a jak píše server Deutsche Welle už v celém Německu rozpoutalo vášnivou debatu. 

K povolení sňatků kněžích se přiklání také hamburský biskup Hans-Jochen Jaschke. Podle něj je možné, aby se kněží oženili a přitom nadále žili v celibátu. Jaschkle dále dodal, že i když nevidí přímou souvislost mezi celibátem a sexuálními skandály je prý pravdou, že život v celibátu láká s lidi s abnormální sexualitou.

 

Právě se děje

před 10 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy