Papež přijal vyslance islámského světa

man, Reuters, čtk
25. 9. 2006 12:05
Řím - Papež Benedikt XVI. dnes v projevu k muslimům vyzval všechny věřící - ať už křesťany či vyznavače islámu - k dialogu a toleranci.

"Chovám hluboký respekt k muslimům," zdůraznil papež, jehož citace kritických slov o islámu, vyslovených ve 14.století byzantským císařem, vyvolala v islámském světě rozhořčenou kritiku.

"Naše budoucnost závisí na dialogu křesťanů a muslimů," dodal Benedikt XVI ve svém sídle Castelgandolfo.

Hlava katolické církve přijala velvyslance 22 islámských zemí, muslimské duchovní i představitele muslimské komunity v Itálii. Mezi diplomaty byli například zástupci Turecka, Íránu, Egypta, Maroka či Indonésie.

Šlo o naprosto výjimečnou audienci muslimských velvyslanců.

Se všemi pozvanými si papež potřásl rukou a připomněl úsilí jeho předchůdce Jana Pavla II. o dialog mezi náboženstvími.

Zároveň Benedikt XVI. odsoudil násilí páchané ve jménu víry. Svůj projev dnes papeř přednesl ve francouzštině.

Dnešní setkání má udělat definitivní tečku za krizí, kterou vztahy mezi Vatikánem a islámským světem v uplynulých dvou týdnech prošly.

V listopadu se má Benedikt XVI. vydat do Turecka na svoji první návštěvu islámské země.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy