Konečně se vidíme! vítal papež František patriarchu Kirilla. Obě církve se sešly po 1000 letech

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2016 0:37
Papež František se v pátek sešel na Kubě s ruským patriarchou Kirillem. Jde o historickou schůzku hlav obou církví. Rozmlouvali o pronásledování křesťanů na Blízkém východě či o situaci na Ukrajině. Oba před tím jednali s kubánským prezidentem Castrem. Rozchod římskokatolické a pravoslavné církve sahá až do 11. století.
Papež František a ruský patriarcha Kirill v objetí. Na tento okamžik čekal svět tisíc let.
Papež František a ruský patriarcha Kirill v objetí. Na tento okamžik čekal svět tisíc let. | Foto: Reuters

Havana Papež František a ruský patriarcha Kirill dnes vyzvali mezinárodní společenství k zastavení "vyhlazování" křesťanů mimo jiné na Blízkém východě a k přijetí opatření na jejich záchranu. Během ojedinělého setkání na Kubě oba také odsoudili "ztrátu jednoty" mezi křesťany a vyjádřili přání, aby byla obnovena.

František a Kirill se sešli poprvé v životě. Zároveň jde o první setkání v dějinách mezi hlavami římskokatolické a ruské pravoslavné církve. Římští katolíci se rozešli s východními ortodoxními křesťany, kteří jsou roztříštění do několika velkých patriarchátů, už v 11. století.

"V mnoha zemích Blízkého východu a severní Afriky jsou celé rodiny, obce a města našich bratří a sester v Kristu zcela vyhlazovány," uvedli oba činitelé ve společném prohlášení. "Jejich kostely jsou pustošeny a barbarsky drancovány, jejich posvátné objekty jsou znesvěcovány a jejich památky ničeny," uvádí se dále v deklaraci.

Historické setkání římskokatolické a pravoslavné církve, které se rozešly v 11. století.
Historické setkání římskokatolické a pravoslavné církve, které se rozešly v 11. století. | Foto: Reuters

V třicetibodovém prohlášení oba představitelé vyjádřili připravenost překonat historické rozpory s poukazem na to, že "nejsou konkurenty, ale bratry". "S vědomím, že řada problémů přetrvává, doufáme, že naše setkání přispěje k obnovení jednoty chtěné Bohem," dodali také oba činitelé.

Jsme bratři, objali se

František a Kirill se při vítání objali a třikrát políbili na tvář. "Konečně se vidíme. Jsme bratři," zvolal František. "Je naprosto zřejmé, že to je Boží vůle," citovala jej média. "Teď je vše snazší," odpověděl Kirill. Schůzka se konala v budově havanského letiště.

Zatímco je jejich setkání ceněno mnohými jako důležitý ekumenický průlom, František se také podle agentury AP dostal pod palbu kritiky za to, že v podstatě dovolil, aby byl využit Ruskem, které se touží prosadit mezi ortodoxními křesťany a na světové scéně v době, kdy je tato země čím dál, tím více izolována od Západu.

Podle pozorovatelů Kirillova ochota se konečně setkat s papežem má spíše politické než ekumenické důvody. Kirill, který působí jako duchovní poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, vede nejsilnější ze 14 nezávislých pravoslavných církví, které budou mít letos v létě v Řecku svou první konferenci po staletích. Ruská církev se už dlouho snaží zvětšit svůj vliv na ortodoxního patriarchu v Istanbulu.

Dějiny vztahů katolictví a pravoslaví byly od rozkolu církví v roce 1054 trnité. Cestu ke sblížení římských katolíků s ruským pravoslavím v posledních desítkách let přerušil pád komunismu ve východní Evropě a obnovení náboženské svobody. Ruská pravoslavná církev vinila Vatikán ze snahy získat vliv v některých regionech prostřednictvím řeckokatolické církve.

Papeže předtím na letišti přivítal kubánský prezident Raúl Castro. František již Kubu navštívil loni v září, když Vatikán zprostředkoval obnovení diplomatických vztahů mezi USA a ostrovním státem.

S Castrem předtím jednal také Kirill, který podle ruských agentur řekl, že "kubánský lid prokázal své právo žít tak, jak je přesvědčený, že je to vhodné". Podle agentury RIA Novosti řekl, že "hrdinství je duchovní koncept, který se nedá naučit z knih". "Je odvozen od duchovního života člověka," dodal.

Papež po dnešním jednání v Havaně odletěl na návštěvu Mexika, kde zůstane do 18. února.

Tisíce párů bot obyčejných i známých lidí, jako je například papež František, zaplnily před summitem o změnách klimatu pařížské náměstí Republiky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 21 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy