Mezi Čechy je nejoblíbenější papež František a premiér Robert Fico

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 1. 2016 17:31
Agentura STEM zveřejnila výsledky svého prosincového průzkumu, ve kterém zjišťovala, jak jsou mezi Čechy populární některé světové osobnosti. Zvítězil jediný nepolitik mezi nimi - papež František. Na konci žebříčku skončil ruský prezident Vladimir Putin nebo německá kancléřka Angela Merkelová.
Papež František je v Česku nejoblíbenější světovou osobností
Papež František je v Česku nejoblíbenější světovou osobností | Foto: Reuters

Praha - Papež František, slovenský premiér Robert Fico, britský premiér David Cameron. Na konci žebříčku skončil ruský prezident Vladimir Putin nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Takové je pořadí tří nejoblíbenějších světových osobností mezi Čechy podle agentury STEM, která zveřejnila výsledky svého prosincového průzkumu veřejného mínění.

V něm dala 1014 lidem seznam několika zahraničních osobností a požádala je, aby tyto osobnosti ohodnotili slovy jako velmi příznivý, spíše příznivý nebo nepříznivý. Papeže vidí velmi příznivě 30 procent lidí a spíše příznivě 44 procent lidí.

"Papež je jasně nejpříznivěji hodnocenou osobností, měl suverénně nejlepší hodnocení, pozitivní názor na něj mají tři čtvrtiny občanů," říká ředitel STEM Jan Hartl. 

Velmi dobře si vede také Robert Fico, který je u Čechů populární už delší dobu a žádné body u nich neztrácí. "Opětovně se ukazuje, že ke Slovensku a jeho představitelům máme výrazně kladný postoj," upozorňuje Hartl.

Šéfa Evropské komise mnozí vůbec neznají

Naopak na konci žebříčku skončil ruský prezident Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Toho hodnotí pozitivně nejméně lidí, pouhých šest procent.

Zdaleka nejvíce dotazovaných, a to 41 procent, ale vůbec nevědělo, kdo Juncker je. Mimochodem, z podobného průzkumu v roce 2013 vyplynulo, že jeho předchůdce José Manuela Barrosa neznala v České republice necelá čtvrtina obyvatel. Oblíbenost Barrosa byla přesto podstatně větší, a to celých 48 procent.

Na nynějším průzkumu se mohla promítnout i uprchlická krize, která s sebou nese i pokles popularity Evropské unie a také německé kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

Další zprávy