Mezi Čechy je nejoblíbenější papež František a premiér Robert Fico

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 1. 2016 17:31
Agentura STEM zveřejnila výsledky svého prosincového průzkumu, ve kterém zjišťovala, jak jsou mezi Čechy populární některé světové osobnosti. Zvítězil jediný nepolitik mezi nimi - papež František. Na konci žebříčku skončil ruský prezident Vladimir Putin nebo německá kancléřka Angela Merkelová.
Papež František je v Česku nejoblíbenější světovou osobností
Papež František je v Česku nejoblíbenější světovou osobností | Foto: Reuters

Praha - Papež František, slovenský premiér Robert Fico, britský premiér David Cameron. Na konci žebříčku skončil ruský prezident Vladimir Putin nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Takové je pořadí tří nejoblíbenějších světových osobností mezi Čechy podle agentury STEM, která zveřejnila výsledky svého prosincového průzkumu veřejného mínění.

V něm dala 1014 lidem seznam několika zahraničních osobností a požádala je, aby tyto osobnosti ohodnotili slovy jako velmi příznivý, spíše příznivý nebo nepříznivý. Papeže vidí velmi příznivě 30 procent lidí a spíše příznivě 44 procent lidí.

"Papež je jasně nejpříznivěji hodnocenou osobností, měl suverénně nejlepší hodnocení, pozitivní názor na něj mají tři čtvrtiny občanů," říká ředitel STEM Jan Hartl. 

Velmi dobře si vede také Robert Fico, který je u Čechů populární už delší dobu a žádné body u nich neztrácí. "Opětovně se ukazuje, že ke Slovensku a jeho představitelům máme výrazně kladný postoj," upozorňuje Hartl.

Šéfa Evropské komise mnozí vůbec neznají

Naopak na konci žebříčku skončil ruský prezident Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Toho hodnotí pozitivně nejméně lidí, pouhých šest procent.

Zdaleka nejvíce dotazovaných, a to 41 procent, ale vůbec nevědělo, kdo Juncker je. Mimochodem, z podobného průzkumu v roce 2013 vyplynulo, že jeho předchůdce José Manuela Barrosa neznala v České republice necelá čtvrtina obyvatel. Oblíbenost Barrosa byla přesto podstatně větší, a to celých 48 procent.

Na nynějším průzkumu se mohla promítnout i uprchlická krize, která s sebou nese i pokles popularity Evropské unie a také německé kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

Další zprávy