Papež František jmenoval do komise na ochranu nezletilých muže, který byl sám zneužit

ČTK ČTK
24. 3. 2021 20:22
Papež František jmenoval do vatikánské komise na ochranu nezletilých chilského novináře, kterého sexuálně zneužil kněz. Juan Carlos Cruz patří mezi muže, kteří vypovídali v případě kněze Fernanda Karadimy, který byl v roce 2018 zbaven kněžských povinností kvůli řadě případů zneužití, uvedla agentura AP. Skandál kolem Karadimova počínání již deset let otřásá katolickou církví v Chile.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cruz a další dva muži v minulosti o případu kněze Karadimy přímo jednali s papežem. František na případ změnil názor: původně se zastával biskupa, který Karadimovo počínání kryl a toleroval. Za mylný úsudek se papež František dotčeným omluvil.

Karadima byl církví potrestán již v roce 2011, o sedm let později jej pak papež zbavil kněžských povinností. Před civilním soudem ale charismatický farář nikdy nestanul, protože jeho činy byly v té době již promlčené.

V roce 2018 byli kvůli Karadimově kauze rezignovali také dva chilští biskupové. Soud přikázal chilské katolické církvi vyplatit odškodnění třem mužům, které kněz v minulosti sexuálně napadl. Mezi odškodněnými byl i Cruz. Chilský parlament navíc v roce 2019 schválil zákon, který církevním hodnostářům přikazuje informovat státní zastupitelství o případech napadení a zneužití nezletilých osob.

V minulosti ve vatikánské komisi, která řeší také útoky na nezletilé, seděla Irka Marie Collinsová, která byla taktéž obětí sexuální násilí ze strany katolického kněze. V roce 2017 ale žena na funkci rezignovala a kritizovala liknavý a neprůhledný přístup představitelů katolické církve k tomuto tématu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozsáhlý požár na Sardinii likviduje 11 letadel, evakuovat se muselo 400 lidí

Kvůli rozsáhlému požáru ve vnitrozemí italského ostrova Sardinie se muselo v noci na neděli evakuovat přes 400 lidí, oheň kromě tisíců hektarů porostu a polí zničil i několik budov. Informovala o tom agentura ANSA. Požár pomáhá hasit i 11 letadel, kvůli silnému větru ho však hasiči zatím nedokázali zkrotit.

V noci musely opustit své domy stovky lidí v obcích Cuglieri a Sennariolo, které leží v západní části ostrova. Někteří z nich se ráno mohli vrátit zpět. "Největší problémy jsou mezi Cuglieri a Santu Lussurgiu a počasí nám nijak nepomáhá… Proto stále platí, že požár představuje extrémní nebezpečí," uvedl Antonio Belloi z civilní ochrany.

Požár zatím nemá na svědomí žádné oběti ani zraněné, uvedla agentura AP. Zemědělský svat Coldiretti jej ale považuje za katastrofální, protože podle něj způsobí obrovské škody farmářům; někteří kvůli požáru přišli o úrodu i o zvířata.

Další zprávy