Kniha vzniká na základě semináře, který vedl spolu se svými bývalými doktorandy a který měl propagovat dialog mezi vírou a vědou. Záměr oznámili podle agentury Reuters účastníci v neděli po konci semináře.
"Řekl, že setkání může být impulsem pro oživení dialogu mezi teology a evolucionisty", sdělil otec Stephan Horn, který organizuje schůzky někdejšího profesora Josepha Ratzingera a jeho studentů ze 70. a 80. let.
"Už dlouho, a ještě víc z pozice papeže se snaží podporovat diskusi víry a rozumu. Zřejmě věří, že na toto téma tu není dostatečná veřejná debata, a chce ji podnítit."
Vídeňský kardinál Christoph Schönborn, rovněž aktivně propagující církevní náhled na evoluci, sdělil, že zápisy ze semináře by mohly vyjít v listopadu. "Bylo to důležité sezení na nejvyšší akademické úrovni," řekl rakouské agentuře Kathpress.
Evoluce ano, ale řízená vyšší mocí
Toto téma je velmi diskutované v USA. Konzervativní křesťané tam brání vědecké teorii, která je v Evropě ve standardních školních osnovách. Američtí studenti mívají na výběr, jakému výkladu věří a jakému se budou učit.
Alternativou je třeba koncepce "inteligentní design", který bývá propagován jako vědecká teorie nadřazená té evoluční. Většina vědců ale inteligentní design odmítá jako pseudovědu a náboženství v přestrojení.
S inteligentním designem se neztotožňuje ani katolická církev. Ta Boha vysvětluje filosofickými, nikoli vědeckými argumenty. Na druhou stranu církev už dávno opustila doslovný výklad biblického stvoření světa za šest dní. Takové vysvětlení ovšem stále zastávají kreacionisté.
Papež a vůbec představitelé římskokatolické církve tedy souhlasí s široce přijímanou evoluční teorií, nikoli už s "evolucionismem", který je podle nich "fundamentální filosofií, jež se snaží vysvětlit celou realitu" bez Boha.
V evoluci podle nich hrála roli inteligence, tedy Boží vůle. Neodarwinisté, kteří ji popírají, tak dochází k ideologickým závěrům, neověřeným teorií, vyjádřili se už několikrát Benedikt i Schönborn.
Stručně shrnuje argumenty představený floridské katolické univerzity Ave Maria, otec Joseph Fessio: "Když se podíváte na svět, vidíte určitý řád a design. To, že je tu jistý tvůrce a designér, ovšem není vědecký závěr, ale filosofický."