Palestinský stát? Jen bez armády, souhlasí Berlusconi

Roman Gazdík
24. 6. 2009 11:30
Izrael získal v Evropě pro svou ideu prvního spojence
Benjamin Netanjahu (vlevo) a Silvio Berlusconi v Římě.
Benjamin Netanjahu (vlevo) a Silvio Berlusconi v Římě. | Foto: Reuters

Řím - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu získal v Evropě svého prvního spojence pro ideu demilitarizovaného palestinského státu. Tu Netanjahu představil ve svém nedávném projevu o budoucnosti mírového procesu na Blízkém východě.

Berlusconi včera po jednání s izraelským premiérem v Římě prohlásil, že je "zcela nutné" pro mír v oblasti, aby samostatná Palestina neměla vlastní armádu a aby uznala Izrael jako židovský stát.

Otázkou je, nakolik se pozice italského premiéra shoduje se zbytkem Evropské unie.

Malý krok pro mír

V bezprostřední reakci po Netanjahuově projevu minulý víkend ministr zahraničí České republiky a předseda Rady ministrů EU Jan Kohout sice přivítal, že se izraelský premiér poprvé zavázal k ideji palestinského státu, dodal však, že detaily Netanjahuova návrhu je třeba prozkoumat.

Jan Kohout
Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

Otevřenější byl šéf diplomacie Švédska, které po Česku předsednictví EU za týden přebírá. Carl Bildt upozornil na to, že "stát nemůže být definován libovolně." Bildt v úterý ještě před Berlusconiho vystoupením zopakoval, že Netanjahu udělal "malý krok kupředu", ale že "musí být učiněno mnohem více."

Server EuObserver, který nazval Berlusconiho "nejlepším přítelem Izraele v Evropě", dodal, že byl italský premiér ke svému izraelskému kolegovi také mnohem mírnější v otázce židovských osad budovaných na Západním břehu Jordánu, kde má větší část palestinského státu vzniknout.

Klíčem osady a Jeruzalém

Rozšiřování osad odmítá jak EU, tak - na rozdíl od administrativy George Bushe - i současný americký prezident Barack Obama. Berlusconi však podle svých slov jen "premiéra upozornil na to, že je třeba vyslat signály o zastavení výstavby osad, které by jinak byly překážkou míru".

Konstrukční práce v židovské osadě Ma'ale Adumim na Západním břehu v těsné blízkosti Jeruzaléma.
Konstrukční práce v židovské osadě Ma'ale Adumim na Západním břehu v těsné blízkosti Jeruzaléma. | Foto: Reuters

Pro Palestince je otázka zastavení růstu osad důležitější než otázka vlastní armády. Netanjahu ve své nedávné řeči odmítl i další dva klíčové palestinské požadavky - aby se stal hlavním městem jejich budoucího státu Východní Jeruzalém a aby se směli na území Izraele navrátit Palestinci, kteří ze svých domovů uprchli během války v letech 1948 a 1949, a jejich potomci.

Podle mnohých odborníků by zřejmě byla palestinská samospráva ochotna ustoupit v druhém bodě, v případě Jeruzaléma však nikoli.

 

Právě se děje

Další zprávy