MDŽ v Pákistánu: vražda političky

man
8. 3. 2007 10:05
Islámábád - Jak se odehrává Mezinárodní den žen v Pákistánu? Protestní průvody, vzrušené diskuse o právech žen a dozvuky šokující vraždy.
Demonstrace pákistánských žen za rovnost před zákony. Vpravo známá aktivistka Muchtar Maiová, kterou vesnický soud před třemi lety odsoudil ke znásilnění.
Demonstrace pákistánských žen za rovnost před zákony. Vpravo známá aktivistka Muchtar Maiová, kterou vesnický soud před třemi lety odsoudil ke znásilnění. | Foto: Reuters

Asijská země s více než 170 miliony obyvatel je druhým nejlidnatějším muslimským státem po Indonésii a také zemí s mnoha kontrasty, co se týká žen.

Byla první islámskou zemí, kde stanula v čele vlády žena: Benázir Bhuttová se ujala funkce premiérky v roce 1988.

Ale je také zemí, kde jim hrozí násilí ze strany fanatických fundamentalistů, pokud odmítnou jen sedět doma či chodit kompletně zahalené ze zrakem sklopeným k zemi.

Bůh to nechce

Právě takový případ se minulý týden odehrál na severovýchodě Pákistánu. V provincii Paňdžáb, která je nejbohatší a nejvíce vyspělou oblastí země.

Radikální islamista zastřelil ve městě Gudžranvála za bílého dne a před davem lidí ministryni pandžábské vlády Zille Humu Usmánovou.

U soudu byl zcela klidný, ničeho nelitoval a před policisty prohlásil, že Bůh nedovoluje ženám pracovat.

Jenom v zákonech problém není

Kauza ukazuje především na rozpory, které v Pákistánu panují ohledně teorie a praxe v oblasti ženských práv.

Zákony má stát, který vznikl v roce 1947 jako republika pro indické muslimy, na poměry v islámském světě relativně pokrokové.

DvacetiletáPákistánka, pracující v cihelně nedaleko Islámábádu. Vydělá si v přepočtu dva dolaryza dvanáctihodinovou směnu.
DvacetiletáPákistánka, pracující v cihelně nedaleko Islámábádu. Vydělá si v přepočtu dva dolaryza dvanáctihodinovou směnu. | Foto: ČTK/AP

Například loni v prosinci parlament schválil zákon o ochraně žen, který má zpřísnit tresty za násilí a zabití. Platí také ustanovení, že nejméně třetinu míst v regionálních zastupitelských orgánech musí tvořit ženy a ze 345 míst v parlamentu mají vyhrazeno minimálně 60 křesel.

Část Pákistánců, především obyvatel kmenových oblastí u hranic s Afghánistánem a také stoupenci přísné islamizace společnosti se s takovým vývojem ale nehodlají smířit.

To vedlo až k vraždě v Gudžranvále. Ta způsobila šok a jak politici, tak i duchovní tvrdí, že se nic podobného nesmí opakovat.

Policie ženám moc nefandí

Aktivistky bojující za ženská práva ale tvrdí, že policie přehlíží násilí vůči ženám a také takzvané vraždy ze cti, při nichž mužský člen rodiny zavraždí ženu podezřelou ze sexuálního styku s cizím mužem.

Vražda tak podle tradice smývá z rodiny hanbu a obnovuje její čest. Ačkoliv velká část populace tyto činy odsuzuje, jejich počet neklesá.

Jen mezi lety 1998 až 2003 se v Pákistánu stalo podle odhadu na čtyři tisíce takových vražd.

"Policie se většinou při vyšetřování takových případů staví na stranu mužů a málokdy je pachatel činu skutečně obviněn," tvrdí ve své zprávě organizace Amnesty International.

Dívky do škol? Zbytečný luxus

Brzdou pro ženy je v Pákistánu nedostatek vzdělání a omezený přístup do škol. V nejzaostalejších venkovských oblastech, jako je hranice s Afghánistánem nebo jihozápad země, umí číst a psát jen dvě procenta žen.

Foto: Aktuálně.cz

Žen z dobře situovaných rodin, které mají možnost cestovat či studovat na Západě, není mnoho.

Dokonce i legendární Benazír Bhuttová dosáhla na premiérský post hlavně díky tomu, že její otec Alí Zulfikar Bhutto byl dříve populárním politikem a také předsedou vlády.

"V Pákistánu je ve většině rodin tradicí, že za dívky se méně utrácí na jejich vzdělání i zdravotní péči než za chlapce," říká portugalská diplomatka Maria Carvalhová, která působila v Islámábádu.

 

Právě se děje

Další zprávy