Pákistánského expremiéra dohnaly dokumenty o daňových rájích. Soud ho obvinil z korupce

ČTK ČTK
19. 10. 2017 12:54
Bývalého pákistánského premiéra Naváze Šarífa dohnala kauza tzv. Panama Papers. Dokumenty, které odkrývaly převádění peněz do daňových rájů, ukázaly mimo jiné i na Šarífa a jeho rodinu. Nyní pákistánský soud obvinil expremiéra z korupce. Ten jakoukoliv vinu odmítá.
Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf.
Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánský soud ve čtvrtek oficiálně obvinil bývalého premiéra Naváze Šarífa, jeho dceru a zetě z korupce. Případ souvisí s aférou takzvaných panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Šaríf se k soudnímu jednání nedostavil a poslal jen svého zástupce. Uvedl, že se stará o nemocnou manželku, která se léčí s rakovinou hrtanu v Londýně.

Jeho dcera Marjam s manželem byli u soudu přítomni. Všichni tři vinu odmítli.

Premiér Šaríf podal koncem července demisi poté, co pákistánský nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat svou funkci. Soud verdikt tehdy zdůvodnil tím, že předseda vlády nevysvětlil, z jakých zdrojů pochází bohatství jeho rodiny.

Vyšetřovací komise, která se případem zabývala, poukázala mimo jiné na luxusní byty, které rodina vlastní v Londýně. Podle ní tento majetek neodpovídá příjmům Šarífových.

Komise rovněž upozornila na podezřelé finanční dary a půjčky od firem se sídlem v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Británii, které mířily k Šarífovi, jeho synovi a společnostem s nimi spojeným.

V uniklých dokumentech z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, která daným osobám pomáhala ukrývat peníze, figuruje Šarífova dcera i dva jeho synové.

Převádění peněz do offshoreových firem samo o sobě není nezákonné. Podle expertů ale dokumenty mohou poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Premiérova rodina už dříve vlastnictví offshoreových firem přiznala, nezákonné jednání ale popírá. Šaríf, který nadále stojí v čele vládnoucí strany Pákistánská muslimská liga (PML-N), tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy