Péšavár - Severozápad Pákistánu sužují nejhorší záplavy za celá desetiletí. Agentura Reuters uvedla, že monzunové deště, které rozvodnily tamní toky a způsobily i sesuvy půdy, už o život připravily nejméně jedenáct set lidí.
Číslo přitom stále není konečné. Některé oblasti totiž zůstávají odříznuty od pomoci a tak není zřejmé, co přesně se děje. Předpověď počasí navíc není příznivá: po severozápadě země by se katastrofální záplavy mohly rozšířit i do jižních oblastí.
První případy cholery
Odříznuto je i největší město v oblasti, třímilionový Péšavár. Nedostupné jsou rovněž okresy Swat a Shangla.
Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitrání pomoci v Pákistánu řekl BBC, že záplavy už postihly život milionu lidí.
"Je to navíc bohužel jen hrubý odhad. Neznáme v tuto chvíli skutečný rozsah škod. Nemáme totiž kontakt s našimi kancelářemi v některých nejhůře postižených místech," uvedl Manuel Bessler.
Na 27 tisíc lidí bylo i v neděli nadále odříznuto od pomoci, o osudu víc než stovky obyvatel nebyly žádné zprávy.
Úřady také zaznamenaly první případy onemocnění cholerou.
Stav nouze
Záchranáři a dobrovolníci se pokoušejí na severozápadě země vybudovat sběrné tábory, které by poskytly přístřeší, pitnou vodu, potraviny a zdravotní ošetření lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou. "Prognóza nám nepřeje. V dalších třech, čtyřech dnech se očekávají další silné deště."
V oblasti platí stav nouze. Z leteckých záběrů je patrné, že voda odplavila celé vesnice, zničila silnice, strhla mosty. Jen v údolí Swat zaniklo na 45 mostů.
Do záchranných prací se zapojila i armáda. Podařilo se jí evakuovat na dvacet tisíc lidí z nejhůře postižených míst. Není to ale dost.
Korespondentka BBC Lyse Doucetová, která se v místě nachází, popsala bezútěšné obrazy lidí, kteří bivakují na střechách svých zaplavených domů a nedokážou se odtud dostat. "Nejméně půl milionu lidí zůstává opuštěných na různě velkých ostrovech, které vytvořily řeky a potoky... Jiní bivakují v mešitách a školách. Situace je velmi vážná."