Pákistánská policie obsadila akademii drženou teroristy

Tereza Engelová
30. 3. 2009 16:34
Ve výcvikovém středisku Manawan ve městě Láhaur v té době bylo na 400 studentů
Ilustrační foto. Kalašnikov
Ilustrační foto. Kalašnikov | Foto: Reuters

* Policejní akademii napadlo podle odhadů 10 až 20 mužů * Podle oficiálních údajů zemřelo osm policistů a dva civilisté, 89 lidí bylo zraněno * Po osmi hodinách policie komplex obsadila, zabila 4 teroristy a 3 zajala * Událost opět odhalila neschopnost Pákistánců vypořádat se s útoky guerilového typu

Láhaur /od naší spolupracovnice/ - Necelý měsíc po útoku na kriketový tým Srí Lanky udeřili v pákistánském Láhauru teroristé znovu. Ozbrojené komando útočníků vniklo kolem sedmé hodiny ráno do policejního výcvikového střediska Manawan a zaútočilo na 400 místních studentů.

Útočníci převlečení do policejních uniforem nejdříve odpálili několik granátů a pak začali nekontrolovaně střílet. V komplexu policejní akademie vypukla panika; většina policejních rekrutů nemá výzbroj ani trénink k tomu, aby se bránila.

Po osmihodinovém obléhání policie nakonec vnikla do budovy a obsadila ji. Ministr vnitra Rehmán Malik uvedl, že zemřelo osm policistů a dva civilisté, 89 lidí je zraněno. Při policejním útoku na komplex, který trval přibližne 15 minut, údajně zahynuli 4 teroristé a 3 byli zatčeni. 

"Myslím, že museli mít uvnitř komplice. Vnikli do areálu dvěma vchody, které jsou jinak střežené. Je pravděpodobné, že i zbraně mohli mít na místě předem ukryté," hodnotí situaci Abdul Rehman Siddiqi, bývalý ředitel armádní informační agentury ISPR.

Podle něj došlo v celém zásahu k zásadnímu pochybení v organizaci protiútoku.

"Paravojenským jednotkám trvalo dvě hodiny, než se dostavily na místo. Protiútok navíc, zdá se, nikdo dlouho nekoordinoval. Sjely se tu stovky policistů, příslušníků speciálních jednotek a armády. Kdo jim ale velí? Zdá se, že nikdo."

Nekoordinovanost a pomalá reakce policie a armády na útoky guerillového typu, které jsou v Pákistánu čím dál častějším jevem, je zarážející.

Malik přiznal, že policejní jednotky nejsou na podobné útoky vycvičené. Kritiku médií, která hovoří především o selhání bezpečnostních služeb, a to už podruhé v jednom měsíci, ale nechal bez komentáře. Nevyloučil nicméně, že za útokem můžou stát cizí elementy.

Abdul Rehman Siddiqi ale tuto verzi odmítá: "Pokaždé, když se v Pákistánu něco stane, hned namíříme prst ven ze země. To byli cizinci. Jenže možná je na čase si přiznat, že zrovna tak to mohou být domácí elementy, které chtějí zemi destabilizovat. A raději než svádět vinu na ostatní bychom se na boj s nimi měli připravit. Mít strategii. Fiasko, které vidíme dnes v přímém přenosu, je toho živým důkazem."

Jeden ze zraněných policistů odhadl, že se v budově nacházelo 15 až 20 ozbrojenců. Guvernér provincie Paňdžáb hovoří o deseti. Další zdroje uvádějí deset až dvanáct.

Dva z podezřelých policie zadržela ještě před obsazením komplexu. Televizní kamery zachytily, jak jednoho z nich pákistánští policisté kopou na zemi a pak ho odvádějí pryč.

 

Právě se děje

Další zprávy