Pákistánci nás v tom nechali, tvrdí oběti teroristů

Roman Gazdík
5. 3. 2009 11:45
Rozhodčí a jeden z hráčů také přišli s obviněním ze spiknutí

Adelaide/Islámábád/Londýn - Pákistán se stal v souvislosti s úterním teroristickým útokem v Láhauru, při kterém zemřelo sedm lidí, terčem tvrdé kritiky. Tři rozhodčí a jeden srílanský hráč kriketu, na které útočníci stříleli, obvinili pákistánské bezpečnostní složky, že je nechaly teroristům napospas a z místa zmizely.

Také přišli s tvrzením, že mohlo jít o širší konspiraci, na které se mohli policisté či sportovní funkcionáři přímo podílet. Pákistánské úřady tvrzení odmítly s poukazem na to, že při útoku šest pákistánských policistů zahynulo.

Sedmou obětí útoku přibližně dvanácti teroristů je řidič jednoho ze tří autobusů konvoje.

"Nechali nás v tom"

Britský rozhodčí Chris Broad na úterní tiskové konferenci prohlásil, že mu pákistánští činitelé slíbili „ochranku na prezidentské úrovni", což se podle něj „zcela jasně nestalo".

Okno autobusu, ve kterém jeli srílanští sportovci
Okno autobusu, ve kterém jeli srílanští sportovci | Foto: Reuters

„Po incidentu jsme viděli televizní záběry. Jsou na nich jasně vidět...teroristé střílející přes náš autobus, někdy do našeho autobusu a nikde okolo není vidět jediný policista," řekl Broad. „Byli pryč, opustili místo a nechali nás tam jako terče."

Stejně se vyjádřili i dva australští rozhodčí.

„Zasekli jsme se ve válečné zóně," řekl novinářům Simon Taufel. „Nechali nás útočníkům napospas ve chvíli, kdy jsme je potřebovali."

„Střelba... prostě pokračovala. Přemýšleli jsme, kdy to skončí...Říkáte mi, že v našem konvoji mělo být dvacetičlenné ozbrojené komando, a když se náš autobus znovu rozjel, byli jsme tam sami? Na tyto otázky nemám odpovědi," dodal.

O pět minut později

Broad, Taufel a další australský rozhodčí Steve Davis však vznesli ještě mnohem znepokojivější obvinění. Mohlo prý totiž jít o větší spiknutí. Poprvé po třech dnech totiž údajně nevyrazily autobusy pákistánského a srílanského týmu společně, což může naznačovat, že Pákistánci měli informace o připravovaném útoku.

„Jedna věc na mě v Pákistánu udělala dojem, a to že jsou velmi dobře organizovaní. Běžně odjiždějí přesně na čas," řekl Taufel britskému listu The Times. „Věděli jsme, že třetí ráno vyjíždíme v 8:30. Proč pákistánský tým vyjel později, nevím."

Tvrzení o zpoždění pákistánského autobusu popírá řidič srílanských sportovců Mohammed Chalíl, který je nyní oslavován jako hrdina, protože z nebezpečné situace ujel a zachránil tak zřejmě mnoho životů.

Jeho verzi však zpochybňují nejen tři rozhodčí, ale také srílanský nadhazovač Muttiah Muralitheran.

„Nějak se stalo, že jsme při tomto incidentu neměli v autobuse žádné policisty se zbraněmi," řekl australské stanici Radio5aa. „Kdyby tam byl někdo se zbraní, měli bychom šanci se bránit."

„Běžně autobusy odjíždějí a máme pětičlenný doprovod. Odjeli jsme v 8:30 a Júnus Chán (kapitán Pákistánců v jejich autobuse) v 8:35. Rozdělili jsme se - možná, že se tu informaci dozvěděli včas."

Mezinárodní skandál

Podivně působí i videozáznam s údajnými útočníky opouštějícími místo činu. Pořídily jej pouliční kamery a zveřejnila pákistánská televize Geo TV. Jedna ozbrojená skupina totiž vypadá poměrně nevzrušeně a místo, aby se muži snažili co nejrychleji uprchnout, pomalu odcházejí a ani se nesnaží skrývat zbraně.

Ať už se spekulace o spiknutí potvrdí, či ne, pro Pákistán je to velice zahanbující incident a země se může na dlouho rozloučit nejen s pořádáním šampionátů nejoblíbenějšího regionálního sportu, ale i se zájezdy zahraničních sportovců

„Je to potupení na mezinárodní úrovni," citovala agentura AP opozičního politika Achsána Ikbála. „Vláda by se měla stydět."

Nikdo z útočníků nebyl zatím dopaden.

 

 

Právě se děje

Další zprávy