Pákistánci: Mlátili nás bez rozdílu

Red Zah, rtr, čtk, mkr
11. 11. 2005 17:01
Muzaffarábád - Pákistánská policie v kašmírském Muzaffarábádu zasáhla obušky a holemi proti lidem postiženým nedávným zemětřesením.
Muž si nese svoje věci v hlavním městě pakistánské části Kašmíru, městě Muzaffarábád.
Muž si nese svoje věci v hlavním městě pakistánské části Kašmíru, městě Muzaffarábád. | Foto: Reuters

Obyvatelé protestovali proti nařízení opustit svůj neoficiálně zřízený stanový tábor ve městě. "Mlátili nás bez rozdílu. Nerozlišovali mezi ženami, dětmi či muži," prohlásil jeden z postižených Raja Abid

Úřady chtěli zrušit tábor

K násilným střetům došlo poté, co se asi 200 obyvatel tábora vytvořeného v místním parku vydalo na pochod ulicemi Muzaffarábádu na prostest proti zrušení jejich provizorního bydliště. "Chtěli jsme pouze sdělit, že jsme si na to místo zvykli a nechceme se z něj stěhovat," vysvětlil Abid.

Asi 50 policistů proti demonstrantům zasáhlo ve chvíli, kdy zranili kameny dva policisty a zablokovali cestu pro příjezd sanitky. Několik osob bylo zadrženo a svědci hovoří i o zraněných demonstrantech.

Nespokojenci tvrdí, že do tábora čítajícího na 400 stanů přijela policie a nutila je k odchodu do dvou dnů. Vyhrožovala prý také, že při akci nasadí buldozery. "Úřady nám dali dva dny, abychom park opustili. Kam ale asi máme jít?" rozčiloval se jeden z obyvatel.

Zástupce místní správy Tahir Qureši však prohlásil, že se úředníci snažili lidi dlouho přesvědčit, aby odešli. "Sice dnes protestovali, ale my jsme se je snažili z parku dostat tím, že jsme je přesvědčovali. Oni však nechtějí odejít," řekl Qureši 

Nemoce a začínající zima hlavním problémem

Muzaffarábád patří k místům nejhůře poznamenaným přírodní katastrofou z 8. října, které v Pákistánu padlo za oběť podle oficiálních údajů 73 tisíc obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden zaznamenala přes 300 případů průjmových onemocnění. WHO navíc zkoumá, jestli v "divokých táborech" není někdo nakažený cholerou. "Dobré hygienické podmínky a čistá voda jsou opravdu nutností pro lidi v táborech," říká mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Ron Redmond.

Největším problémem se zdá navíc přicházející zima. Koordinátor OSN Rašíd Chalikov k místní situaci říká: "Nemáme dostatek zdrojů, abychom se mohli postarat i o postižené v nížinách. Jejich náchylnost k nemocem dramaticky stoupá." Finanční prostředky docházejí nejenom na prvotní pomoc, ale těžko se hledají i na obnovu postižených oblastí.

Za týden, 19. listopadu, se má v pákistánské metropoli Islámábádu konat další dárcovská konference pro oběti zemětřesení. Mezinárodní věřitelé dnes vyčíslili škody způsobené přírodní katastrofou a náklady nutné na dlouhodobou rekonstrukci na téměř pět miliard dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy