Kampala (Uganda) - Volné společenství států Commonwealth, které sdružuje Velkou Británii a její bývalé kolonie a domínia, vyloučilo ve čtvrtek ze svého středu Pákistán. Informovala o tom agentura Reuters.
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf totiž nesplnil včas požadavky, aby zrušil výjimečný stav ve své zemi a rezignoval na funkci šéfa armády. To se totiž podle ústavy neslučuje s funkcí prezidenta.
V té jej ale přesto potvrdil Nejvyšší soud. Nejednalo se o nečekaný krok, protože Mušaraf dosadil do této instituce "spřízněné" soudce.
ČTĚTE VÍCE: Soud rozhodl v Mušarafův prospěch. Bude prezidentem
Commonwealth stanovil čtvrtek jako mezní datum, do kdy má Mušaraf zrušit výjimečný stav, v němž se země nachází od 3. listopadu. I když ministř konstatovali, že od minulého zasedání došlo ke zlepšení stavu, stále prý situace v zemi není uspokojivá.
O rozhodnutí ministerské rady společenství informoval na tiskové konferenci jeho generální tajemník Don McKinnon.
Podle zpravodaje BBC, který byl jednání v Kampale přítomen, některé asijské státy potrestání Pákistánu bránily. Konečné rozhodnutí neprošlo hlasováním, dohoda se rodila po celodenním složitém vyjednávání. Nakonec 53členné společenství dospělo ke konsensu.
Je to už podruhé, co byl Pákistán z orgánů Commonwealthu vyloučen. Poprvé se tak stalo v rce 1999, kdy se Mušaraf po puči chopil moci. V roce 2004 byl Pákistán přijat zpět.