Islámábád - Pákistán údajně věděl o jaderném zbrojení Severokorejské lidově demokratické republiky, a dokonce ji v tom podporoval. Obvinění vznesl zneuznaný vědec Dr. Khan, opoziční kritik prezidenta Mušarafa.
Armáda podle něj v roce 2000 zabezpečovala letecký převoz obohaceného uranu do Pchjongjangu. Informace o tom přinesl zpravodajský server BBC.uk.
Právě v této době stál v čele armády současný prezident a americký spojenec v boji proti terorismu Parvíz Mušaraf. "Byla to severokorejská letadla a armáda o nich měla plné informace," řekl konkrétně Khan.
Mušaraf přes svého mluvčího však takovou informaci ihned popřel. Se Severní Koreou podle něj obchodovala soukromá firma a stát se na tomto obchodu nijak nepodílel. Šlo údajně jen o technologie k výrobě elektřiny z jádra.
Mluvčí prezidenta Mušarafa Rashid Quereshi nařčení odmítl. "Mohu s plnou jistotou říci, že to jsou lži a výmysly," prohlásil.
Jde mu o vykoupení?
Khan se k odpovědnosti za obchodování s KLDR přiznal v roce 2004 a vzal na sebe plnou zodpovědnost. Tehdy se vyjádřil, že nese odpovědnost za prodej jaderných technologií do Íránu, Lybie a KLDR.
Poté se však začal ve vyjádřeních pro média bránit. Ve svých vystoupeních prohlásil, že se na vývozu těchto technologií podílela jak vláda, tak i armáda.
Poslední obvinění je vyvrcholením těchto vystoupení, protože jde o vývoz materiálu, který je primárně určený k výrobě jaderných zbraní. Přiznání prý učinil jen v národním zájmu, kvůli uklidnění napjaté situace v zemi.
Související: